Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Reklama
Užitečné informace pro kutily.

Konečná verze Bílé knihy o elektronickém obchodu

Zajímá vás, jak se Ministerstvo informatiky vypořádalo s připomínkami k BKEO, získanými v rámci veřejné diskuze? Krátce, stručně a jasně - smetlo je se stolu. Dočká se verze připravená SPISem schválení vládou?

Minulé pondělí byla na server Ministerstva informatiky umístěna finální verze Bílé knihy o elektronickém obchodu a dokument Vypořádání veřejných připomínek. Ve vší tichosti, bez tiskové konference, bez upoutávky na titulní straně webu ministerstva. Proč? Vše nasvědčuje tomu, že o veřejné připomínky ani nebyl příliš velký zájem.

Je veřejným tajemstvím, že Bílá kniha o elektronickém obchodu pochází stejně jako dříve přijatá verze Zákona o elektronickém podpisu, z dílny SPISu. Zlé jazyky tvrdí, že ministr Mlynář je ministrem právě z vůle SPISu, takže se vlastně není čemu divit.


Veřejné připomínky

Podle tohoto dokumentu se na Ministerstvu informatiky v rámci veřejné diskuze sešly připomínky od Centra pro elektronický obchod, Sdružení obrany spotřebitelů České republiky, České asociace dražebníků a Michala Krska. Ostatní připomínky byly podány prostřednictvím webu MI a některé z nich se prakticky nedotýkají tématu BKEO.

Ve vícero připomínkách zazněla jako hlavní důvod slabšího rozvoje elektronického obchodu nedostatečná liberalizace telekomunikačního trhu a z ní vyplývající slabá konkurence. Tento důvod vede pomyslný žebříček brzd již od dob ministra Karla Dyby, který tuzemský telekomunikační trh poškodil jako málokdo jiný. Připomínka CEO, že oblast rozvoje telekomunikací je v BKEO zpracována nedostatečně, byla smetena nepodepsaným úředníkem ministerstva slovy: "Telekomunikace souvisí s obchodem jen nepřímo. Proto se BKEO této problematice nevěnovala více." Přitom na tiskové konferenci oznamující zahájení veřejné diskuze ministr Mlynář ujišťoval přítomné novináře, že právě této nejpodstatnější překážky v rozvoji elektronického obchodu je si plně vědom.

Jak se dalo očekávat, problematika možnosti přijímat platby platebními kartami, byla smetena se stolu podobným způsobem. " Přijímání platebních karet závisí na smlouvě obchodníka s vydavatelem platebních karet, nelze nikoho do ničeho nutit. Problematika je dostatečně řešena zákonem o platebním styku." Co k tomu dodat? Že když se to politikům hodí, vyvinout politický tlak na kohokoli včetně bank možné je. Ale když z toho nekouká žádná malá domů ... nemůžeme nikoho do ničeho nutit. Komickou tečkou za problémem je přesvědčení úředníka, že problematika je dostatečně řešena Zákonem o platebním styku. Bojím se, že autor/ka této věty Zákon o platebním styku nečetl/a vůbec.

Zajímavá je i reakce na výtku APEKu, který si stěžoval na postup ministerstva ve věci veřejné diskuze a na nedostatečnou dobu k podání připomínek. Šibeniční termíny kritizovali prakticky všichni dotčení. Vědomi si jich byli i pracovníci ministerstva, minimálně do doby skončení tiskové konference. Pak ale rychle zapoměli, neboť na výtku APEKu reagovali slovy: " MI zaslalo materiál k připomínkám nestátním subjektům s dostatečným předstihem." Nemá asi moc smysl tady opakovat, že to není pravda. Psal jsem o tom již ve článku: Hodnocení Bílé knihy o elektronickém obchodu.


Jaké byly provedeny změny?

Jedním slovem: kosmetické. Bylo změněno formátování dokumentu, bylo opraveno několik drobných překlepů. Změnily se statistické údaje v kapitole 3, kde přibyly údaje za rok 2002. Na několika místech byly původně použité pojmy nahrazeny přesnějšími. Vše. Hotovo. Tečka.


Co si o tom máme myslet?

Nemůžu se ubránit dojmu, že celá veřejná diskuze byla jen zástěrkou, nezbytnou k prosazení zájmů reprezentovaných schopnými lobisty. Původní znění BKEO, připravovaná za nemalých nákladů ještě ÚVISem, bylo ze dne na den přepracováno do podoby 9 stránkového dokumentu, formátováním protaženého na 24 stránek. Nová verze, připravená pouze na základě oficiálně potvrzených konzultací se SPISem, byla 27.3.2003 vystavena na webu Ministerstva informací. Narychlo svolaná tisková konference týden po zveřejnění dokumentu 3.4.2003, šibeniční termín pro podání připomínek 15.4.2003. Další 3 týdny na přeformátování dokumentu a několik větiček odsuzujících téměř všechny připomínky jako neopodstatněné. V této fázi již žádný zájem o publicitu.

Závěr ať si udělá čtenář sám.
Autor: Emil Čelustka
Datum: 20. května 2003



 Profil autora  

Emil Čelustka

Redaktor serverů e-komerce.cz a světNotes.cz.


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz