Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Vše pro váš digitální fotoaparát!

Počítač s miliónem procesorů

Pokud používáte svůj počítač pro běžnou kancelářskou či programátorskou práci, dokážete využít kapacitu procesoru v průměru na 5 - 20%. Spustíte-li si sledování systému, zjistíte, že pouze při zpracování úlohy na tisk, práci s CAD aplikací či jinou grafikou se využití procesoru zvedá. To jsou však jen velmi krátké úseky v "životě" počítače.

Výkonnost počítačů stále roste, roste i náročnost aplikací. Většina aplikací je však náročná víc na paměť než na čas procesoru. Zbývá tak čím dál tím více volného strojového času. Připočteme-li k těmto skutečnostem ještě fakt, že málokdo dokáže sedět za klávesnicí čistých 8 hodin denně, zjistíme, že celkový strojový čas počítače využíváme na několik málo procent. Tím, že si instalujeme jako Screensaver postavičky ze Southparku, sice procesor trochu zatížíme, ale k ničemu užitečnému to není.

Bylo by krásné, kdyby ve svém volném čase počítač dělal něco užitečného. Luxoval, nebo třeba myl nádobí. Že? Váš domácí miláček vám sice zcela jistě neuklidí, ale užitečný být může. Již před nedávnem se objevilo pár projektů, které distribuovaným způsobem pracovali na náročných úlohách. Tvůrci těchto projektů zužitkovávají prostřednictvím sítě Internet kapacitu statisíců počítačů, jejichž procesory se nudí a křemíkové spoje kornatí z nedostatku smysluplné práce. V nedávné minulosti se jich již několik objevilo. "Lámal" se určitý bezpečnostní kód, aby prověřila bezpečnost bankovního systému. V Čechách se stal velice populární SETI at home, který výrazně zpopularizoval Ondřej Neff. Toto vše jsou však jednorázové a "dobrovolné" projekty.

Na amerických univerzitách běží řada víceprocesorových serverů, které ve dne slouží studentům k jejich práci, přes noc pak, aby se tyto velké a drahé počítače zaplatily (a ani americké univerzity nemají zrovna peněz nazbyt), zpracovávají pro třetí strany početně náročné úlohy, jako např. matematické modely počasí, animované filmy, analýza signálů z radioteleskopů a podobně

Pokud si dáte dva předchozí odstavce dohromady, vyjde vám logický závěr : Vytvořením celosvětové sítě počítačů běžné výkonnosti vznikne superpočítač, využitelný ke komerční práci.

Tímto směrem se také vydala firma ProcessTreeNetwork. Jejím mottem je myšlenka spojení dvou skupin lidí – drobných uživatelů Internetu, kteří jsou rádi za každý dolar navíc a firem, majících spoustu práce, ale nechtějí, nebo nemohou investovat astronomické sumy do výpočetního střediska. V současné době vytvářejí síť spolupracovníků na celém světě (nyní-28.6.2000- mají kolem 38 tisíc členů) a testují beta-verzi klienta pro zpracovávání úloh. Beta testování probíhá ve spolupráci s firmou DCypher a současná úloha je testování kryptovacího programu jedné firmy. Po ostrém rozjetí projektu, tj. po otestování softwaru a rekrutování dostatečného množství členů, pak slibuje ProcessTreeNetwork “placenou” práci pro třetí strany. Odměnou každého člena má být procentuální podíl na každém projektu dle jeho účasti.

Stal jsem se dobrovolníkem a nainstaloval před pár týdny klienta na svůj PII 350/64MB RAM a spustil jej na pozadí. První věc, která mě překvapila, bylo využit procesoru. Graf využití CPU totiž okamžitě vyběhl na rafičku 100%, kde až na krátké propady k devadesátce zůstává neustále. Kupodivu jsem nezaznamenal žádné citelné zpomalení práce a to ani např. při práci s grafikou. Klient dokonce přežil ve zdraví několik “běžných” pádů, způsobených značkovým operačním systémem (počítač mi občas stejným způsobem spadne i bez klienta, takže jeho spoluúčast vylučuji). Po naběhnutí v klidu pokračoval z toho místa, ve kterém byl uťat.

Pro zpracování úloh navíc není potřeba (stejně jako u SETI) být On-line. Stačí, aby v době, kdy se připojíte například kvůli stažení pošty, stáhnout ze serveru úlohu. Ta pak vystačí počítači na několik hodin. Při svém příštím připojení pak klient odešle zpracovanou úlohu zpět a stáhne si novou. Současný klient dělá vše automaticky a neobtěžuje otázkami : Mám poslat...? Mám stáhnout...?. K odeslání či přijmutí úloh stačí pár minut.

Jsem opravdu zvědav, jestli dojde ke komerčnímu startu tohoto projektu a zda najde i své následovníky. Takže milé počítače – konec flákání a hurá do práce.
Autor: Václav Vojtěch
Datum: 3. července 2000



 Profil autora  

Václav Vojtěch



 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  
 Seznam komentářů  
Vypsat
Od
Téma
Datum

Jiří Kuna
Dobrý nápad
03.07.2000 09:49
Petr Moses
Stanislaw Lem
12.07.2000 22:59
Franta
rc5-64
17.07.2000 23:16