Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Reklama
Užitečné informace pro kutily.

Konec elektronických peněženek v Česku 2

Následky likvidačního Zákona o platebním styku se projevují v praxi a platební systémy, či chcete-li internetové peněženky, končí své působení. Kdo za to může?

DirectPay.cz prodáno Standard Hellier Bank. Monetka.cz umrtvená, Computer Press podle všeho jedná se Standard Hellier Bank, eBankou a dalším bankovním domem o možném prodeji systému. I LIKE Q oficiálně skončí 23.2.2003 zatímco Villusion vyjednává s potenciálním kupcem, jak jinak než s bankou.

To je smutná bilance Zákona o platebním styku, který vstoupil v platnost 1. ledna 2003. Deziluze a finanční ztráty společností, které do uvedených systémů investovaly své peníze, čas i nadšení. Zklamání a finanční ztráty mnoha jejich zákazníků, ať již obchodních partnerů nebo uživatelů. A okolo spousta spekulací a nezodpovězených otázek. Je na vinně takového stavu ČNB, která likvidační zákon připravovala? Nebo je vinna sněmovna, která zákon bez zamyšlení schválila? Nebo sami provozovatelé internetových peněženek, kteří na provozu pouze prodělávali a tak využili Zákon o platebním styku jako elegantní záminku pro ukončení provozu? Vypadá to, že od každého tak trochu.


ČNB a její postoj

Česká národní banka oficiálně zcela striktně odmítá vykládat zákon s tím, že od toho jsou v našem státě jiné instituce. Přesto od ní většina zúčastněných, se kterými jsem o problematice hovořil, očekávala nejen konkrétnější vyjádření na vznesené dotazy, ale i zveřejnění odborného názoru expertů banky. Jejich názory jsou pragmatické, byť nejednotné, ale vyslovit je veřejně nesmějí. Shrnout by se daly do zjednodušujícího: Zákon o platebním styku se internetových peněženek ve stávající podobě vůbec netýká, až po názor, že se jedná o platební systém ve smyslu zákona. Čeká se tedy na prvního odvážlivce, který svá tvrzení podepře právní analýzou, kterou její autoři budou případně obhajovat u soudu. Všichni jistě tušíme, že takovýto postup nejenže zabere obrovské množství času, ale spolyká i nezanedbatelné množství peněz obou stran sporu. Není divu, že do takového sporu se nikomu nechce.

ČNB prostě zvolila vyčkávací taktiku. Prováděcí vyhlášky k zákonu o platebním styku byly zveřejněny ve sbírce 190/2002 v nejpozdějším možném termínu 31. prosince 2002. Není se co divit, ČNB čas netlačí. Na přímý dotaz Václava Horáka z Aliawebu Jaroslava Vojtíšková z ČNB odpověděla, že ke konci ledna banka dosud neobdržela žádnou žádost o předchozí souhlas k vydávání elektronických peněžních prostředků. (více zde). O tom, jak pozdě byla prováděcí vyhláška č. 547/2002 Sb. vydána a že banka ji nepovažovala za dostatečně důležitou a proto ji ani neumístila na svůj web, není v odpovědi ani zmínka. Stejně jako o reakcích na dotazy Raiffeisenbank položené v době mezi přijetím zákona a jeho vstoupením v platnost. Nekonkrétní odpovědi ČNB na konkrétní dotazy se tak staly jednou z příčin, proč se Raiffeisenbank rozhodla ukončit jednání o investici do Monetky.


A co provozovatelé internetových peněženek?

Zde nezůstal kámen na kameni. Především DirectPay.cz byl prodán a jeho původní provozovatelé se tak zcela zbavili odpovědnosti za právní aspekty dalšího chodu systému. Pravdou ale je, že i bez existence Zákona o platebním styku sami uvažovali o ukončení do té doby ztrátového projektu.

I společnost Villusion vyslovila svůj zájem na ukončení projektu I LIKE Q. Jako důvod Nikola Rafaj uvedl zájem plně se soustředit na projekt eSIPO. Z již citovaných informací od Jaroslavy Vojtíškové pak vyplývá, že konzultace s ČNB se týkaly podmínek, za kterých by systém I LIKE Q mohla provozovat banka. Villusion tedy již v říjnu 2002 jednal o převzetí projektu I LIKE Q některou z bank. S bankami jedná dodnes.

Zato Computer Press se tváří tajemně. Podle jednoho zdroje intenzivně jedná s potenciálními investory. Byla mi potrzena informace z tiskové zprávy Standard Hellier Bank, která by k DirectPay.cz přidala ještě jeden ze tří existujících systémů. Zájemcem by měla být i eBanka a minimálně ještě jeden bankovní dům. Předseda představenstva, Jiří Hlavenka, mi naopak potvrdil práce na přípravě Computer Pressu na podání Žádosti o předchozí souhlas dle vyhlášky 547/2002 Sb. s tím, že společnost musí mít zájem na co nejúčelnějším využití vynaložených prostředků a hodlá provozovat Monetku alespoň pro potřeby vlastních internetových obchodů.


Důsledky

Ať tak, či onak, výsledky existence zákona jsou jednoznačné. Všichni tři původní provozovatelé internetových peněženek začali velmi intenzivně jednat s bankami, které se díky Zákonu o platebním styku dostaly do podstatně výhodnější vyjednávací pozice. Banky situace využívají a patrně převezmou všechny tři české projekty za pro ně výhodných podmínek. Připadá vám to jako náhoda?
Autor: Emil Čelustka
Datum: 13. února 2003



 Profil autora  

Emil Čelustka

Redaktor serverů e-komerce.cz a světNotes.cz.


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz