Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Reklama
Užitečné informace pro kutily.

Aukce, aukce a zase aukce

V poslední době došlo na českém Internetu k několika docela významným akcím. Zastavím se u nebývalého boomu aukčních serverů.

Historicky nejstarším aukčním systémem je patrně ten od svérázného Ládi Zajíčka. Najdete ho na adrese http://www.bajt.cz/aukce.htm. Systém samotný má několik pozoruhodných funkcí, ale nikdy nedorostl do stavu, kdy by si zasloužil vlastní doménu druhého řádu. Dlouho to sice vypadalo, že ji nakonec mít bude, ale pan Zajíček doménu aukce.cz prostě prodal.

Časově druhým systémem je aukční server společnosti Trinity, která provozuje server na adrese http://www.eaukce.cz i http://www.e-aukce.cz. Hezky zpracovaný systém nevyniká žádnou technickou finesou, ale podle všech indicií si svůj okruh uživatelů našel. Osobně se mi nelíbí pouze zkreslující snaha autorů systému, kteří vydávají celkovou hodnotu předmětů vložených do aukce za obrat bez toho, že by na vyvolávací cenu bylo vůbec přihozeno. A tak číslo v řádu desítek miliónů korun ohromí jen prosťáčka.

Držím-li se časového sledu, je pro mne značně obtížné stanovit, který ze dvou dalších serverů byl tím třetím. V případě společnosti dealNation se totiž rozcházejí údaje z tiskové zprávy s údaji uvedenými na titulní straně. Zůstanu-li u údajů z tiskových zpráv i data, kdy mi byly doručeny, byl třetím v pořadí server i-aukce.cz. Jedná se o společný projekt agilní společnosti Netbrno (jejichž redakční systém Redsys používáme i u nás v redakci) a přerovské společnosti Micronic. Tato firma je známá úspěšným projektem zpravodajského serveru Svět Hardware. Musím se přiznat, že jejich aukční server na adrese http://www.i-aukce.cz se mi opravdu líbil. Na druhou stranu při konfrontaci aukčních pravidel se skutečností jsem měl pocit, že ne všechno je již hotovo. Pravidla v některých případech obsahují popis či zmínky funkcí, které ještě neběží.

Jako čtvrtý jsem tedy zařadil server dealnation.cz. Presentace serveru, jeho technické i grafické zpracování se mi zdá nevýrazné. Vlastně jsem nenašel žádný důvod, proč by se právě tento server měl stát nejnavštěvovanějším z celé naší přehlídky. Ale třeba mě autoři vyvedou z omylu.

Posledním v našem výčtu je server na adrese http://www.aukce.cz, který provozuje firma Computer Press, známá prakticky bezkonkurenčním internetovým knihkupectvím Vltava, ale také zpravodajským serverem Živě, vydáváním časopisu Computer a spoustou dalších aktivit. A právě pro tyto aktivity míří server aukce.cz na místa nejvyšší. Ovšem po technické i grafické stránce mě server ničím neoslnil.

Co aukční server dělá serverem jsou především prodávající a kupující návštěvníci. Ty je možné lákat jednak reklamou (zde má patrně nejlepší pozici server aukce.cz, následován serverem i-aukce.cz), dále pak zajištěním zboží. V tomto ohledu existují vyrovnanější šance. Na server aukce.cz dodal v počáteční fázi zboží Computer Press (cca. 2600 položek CD, nějaké knihy apod.). Podle všeho se jedná o zboží z databáze Vltavy, do systému prostě importované (všechny) položky mají konec aukce ve stejný den i hodinu. Zboží pro server i-aukce.cz zase nejspíš zajišťuje firma Micronic. Stávající zákazníci služby Computer Eden, která nějak souvisí s Micronicem, tak mají možnost totéž zboží vydražit za ceny mnohdy příznivější než je tomu v ceníku Computer Edenu. Ostatní servery zboží do nabídky podle všech příznaků systematicky nezajišťují.

Uvidíme, jak se situace bude vyvíjet dál. Osobně tipuju na tvrdý boj mezi aukce.cz a i-aukce.cz. Sekundovat jim bude především eaukce.cz, ovšem pouze za předpokladu, že se společnost Trinity probudí a začne s tím něco dělat. A někde jsem zaslechl, že se chystá ještě další aukční server. A podle všeho i on zamíří vysoko.

Inu, máme se na co těšit. Aukce jsou prostě v kurzu.


P.S. Těsně před odesláním tohoto článku jsem náhodou narazil na aukce na serveru atlas.cz. Prostě o nich nebylo nikde slyšet. Časově ho neumím zařadit, chybějí mi informace. Grafické zpracování je průměrné a technické finesy jsem nenašel. Zato se už projevuje vliv Microsoftu, protože kód serveru nerespektuje existenci konkurenčního prohlížeče. Server rozhodně nepatří k nejstarším a k nejnavštěvovanějším. Na druhou stranu se dá předpokládat, že společnost Atlas, posílená penězi od Microsoftu, bude mít na propagaci serveru dostatečné prostředky.
Autor: Přemysl Vok
Datum: 27. října 1999 Profil autora  

Přemysl Vok Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz