Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Vše pro váš digitální fotoaparát!

Vatera získala kapitál!

Společnost Vatera, internetový aukční dům působící v ČR, Maďarsku a Polsku, dnes oznámila zisk investičních zdrojů od fondu iEurope a Esther Dysonové . Řadí se tak mezi několik málo šťastných internetových společností, kterým se letos podařilo získat investici.

"Prostředky budou využity v první řadě na posílení pozice na stávajících trzích a částečně také na expanzi na trhy nové (Slovensko).", uvedl pro e-komerce.cz Petr Kedzior, manažer Vatery pro Českou republiku.

"Nově získané zdroje umožní realizovat nové obchodní příležitosti pro rozvoj v celoregionálním rámci," řekl Martin Illner, výkonný ředitel společnosti Vatera. Na náš dotaz ohledně regionálního rozdělení investice o celkové výši 650 000 USD Petr Kedzior dodal: "Česká republika je z mnoha pohledů důležitým trhem, proto na ni připadá o něco více než na ostatní země."

Vatera má v současné době více než 90 000 registrovaných uživatelů. Společnost byla založena koncem roku 2000 jako regionální elektronické tržiště financované společností eQuest, soukromou investiční firmou Edgara Bronfmana Jr., a několika dalšími investory.

V květnu se přes Vateru zobchodovalo zboží v hodnotě necelý jeden milion Kč, což představuje 300% nárůst oproti prosinci loňského roku. V současné době se nabízí na české verzi průměrně cca 2500-3000 položek. Vatera uzavírá dohody s řadou obchodních partnerů na zprostředkování odbytu přebytečných zásob nebo odprodej majetku při úplných likvidacích firem. Pořádá také aukce pro velkoobchody, přičemž nezanedbává ani obchodování mezi jednotlivými spotřebiteli. Nejčileji obchoduje Vatera v současné době v České republice. V Polsku a v Maďarsku se snaží získat první příčku.

"V letošním roce jsme například podepsali distribuční smlouvu s předním nakladatelským domem Grada," říká Petr Kedzior, manažer pro Českou republiku. "Následovat budou další smlouvy v celé řadě sektorů včetně médií, počítačových technologií a finančních institucí." Společnost Vatera rovněž uzavřela partnerství s předním českým portálem Atlas a v brzké době oznámí podobnou dohodu s dalším předním portálem.

"Investici do společnosti Vatera považuji za perspektivní, protože má široký potenciál pro rozvoj produktivity a efektivity na všech svých cílových trzích," uvedla Esther Dysonová, která jako vizionářská investorka vstoupila do řady IT "startupů".

Podle partnera fondu iEurope Laszla Czirjaka, věří fond v sílu dynamických cen: "V regionu chybí otevřený efektivní spotřebitelský trh. Právě ten nabízí Vatera tím, že je prostě nejvhodnějším místem, kde lze nalézt to, co právě hledáte za výhodnou cenu," uzavřel Czirjak.

Aukční boj poprvé, podruhé...

V době největšího boomu aukčních serverů u nás vznikaly nové servery jako houby po dešti (viz článek Aukce, aukce a zase aukce). V průběhu několika let se aukční trh značně vytříbil, spousta serverů se v tichosti vytratila (Offerto.cz, eaukce.cz...), zůstalo jen několik skutečně fungujících v čele s Aukce.cz společnosti Computer Press. Posílení jednoho z hlavních hráčů na aukčním poli může přinést svěží vítr do této oblasti.

Již v současné době Vatera podle hlavních kritérií poráží dlouhodobou stálici Aukce.cz. Vatera nabízí zhruba 2x více položek než Aukce.cz, počet navštívených stránek za měsíc je podle i-auditu také zhruba dvojnásobný (do čísel i-auditu navíc nejsou započítáni uživatelé, kteří k databázi produktů Vatery přistupují přes rozhraní Atlasu.) Měřítkem aktivity uživatelů může být také počet aktivních aukcí s více než jedním příhozem, který je u Vatery zhruba o 50% vyšší než na Aukce.cz.

Nutno podotknout, že drtivou většinu dražených položek na Vatera.cz nabízí tzv. powersellers - obchodníci a partneři prodávající více předmětů. Tím se Vatera značně posouvá od C2C (consumer-to-consumer) modelu k B2C (business-to-consumer). Hlavní konkurenční tlak tak představitelé Vatery nečekají ani tak od Aukce.cz, jako spíše od firem typu Centrade nebo asp1000 (Webauction.cz).

Podle Petra Kedziora je zisk investičních zdrojů "teprve první krok na dlouhé cestě...". Chystá se expanze na Slovensko, zkoumá se i ruský trh. Je docela možné, že se Vatera za pár let stane "východním" vyzyvatelem famózního eBay.com.
Autor: Pavel Hrůza
Datum: 6. června 2002 Profil autora  

Pavel Hrůza

Partner společnosti 24Snails.com Media Production.
Konzultant v oblasti webových služeb a marketingu.


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz