Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Newsletter 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Reklama
Užitečné informace pro kutily.

Odborná školská veřejnost proti monopolizaci informačního prostředí ve školství

Odborná školská veřejnost zahájila dnešního dne petiční akci s cílem vyzvat Vládu České republiky, aby zabránila monopolizaci informačního prostředí ve školství a možnému komerčnímu zneužití škol, učitelů a žáků prostřednictvím informačních technologií.

"Považujeme za nutné veřejně upozornit na vážná rizika zneužití vládního programu podpory informatiky ve veřejném školství ve prospěch komerčních zájmů úzké skupiny osob a firem," řekl o záměru organizátorů petice mluvčí petičního výboru Mgr. Daniel Janata.

Poslední kroky ministerstva, a zejména jeho záměr založit tak zvanou obecně prospěšnou společnost pro další řízení a financování projektu Státní informační politiky ve vzdělávání (SIPVZ), jsou varující. Odpovědnost za státem investované miliardy by tak přešla z ústředního orgánu státní správy na privátní subjekt s komerčními zájmy bez jakékoliv možnosti veřejné kontroly.

"Dosud učiněné kroky v důsledku podporují monopolizaci rozvoje informačních technologií ve školství, a to na základě smluv, jejichž text nebyl nikdy zveřejněn. Neprůhlednost financování celého projektu, a zejména riziko zneužití uzavřené školské sítě k prosazování soukromých komerčních zájmů, nás nutí vyzvat Vládu ČR, aby nevydávala souhlas se zřízením "obecně prospěšné společnosti" a zahájila kroky, které odstraní i další rizika a problémy projektu SIPVZ, popsané v textu naší petice," řekl dále mluvčí petičního výboru.

Organizátoři petice se rozhodli využít práva petičního jako poslední možnosti v situaci, kdy na žádné předchozí výzvy a kritiku zřizovatelů škol a jejich ředitelů, učitelů, profesních asociací a iniciativ, ani Poslanecké sněmovny a "školského" výboru Parlamentu ČR, upozorňující na nevhodnost zvolené metody realizace programu SIPVZ, nebylo účinně reagováno. "Není nám lhostejné, k jakému účelu, jak a v čí prospěch jsou investovány nemalé prostředky státního rozpočtu."
Celá školská veřejnost přivítala před dvěma lety záměr Vlády ČR podpořit rozvoj IT v českém školství. Po dvou letech nesplněných slibů, diskutabilně investovaných prostředků a bagatelizace kritických připomínek pronesl ministr školství Eduard Zeman při otevírání IT učebny v ZŠ Lišově na adresu kritiků projektu: "Bořit je vždy lehčí než stavět …"

Organizátoři petice k tomu dodávají: "Bořit berlínskou zeď monopolu, komercionalizace a cenzury školského informačního prostředí, kterou se pokouší vystavět ministerstvo školství, považujeme za povinnost každého slušného člověka."
Autor: Tisková zpráva
Datum: 6. května 2002

 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz