Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Vše pro váš digitální fotoaparát!

První certifikační autorita poskytuje kvalifikovaná časová razítka

Na základě souhlasu Ministerstva informatiky zahájila společnost První certifikační autorita poskytování zákonem uznávaných, takzvaných kvalifikovaných časových razítek.

První certifikační autorita (I.CA), poskytovatel kvalifikovaných elektronických certifikátů, zahájila na základě souhlasu Ministerstva informatiky poskytovat zákonem uznávaná, takzvaná kvalifikovaná časová razítka. Stala se tak první firmou v České republice, která tuto službu poskytuje. Kvalifikovaná časová razítka tak od 1.2.2006 rozšířila komerční časová razítka, jež jsou vydávána od května 2004.

Kvalifikované časové razítko slouží k "orazítkování" dokumentu, u kterého požadujeme důkaz, že v daném čase a v dané podobě existoval. Služby kvalifikovaného časového razítka je tak možné využít například při podpisu smlouvy v elektronické podobě, za účelem archivace elektronických dokumentů, při on-line obchodování nebo za účelem soudního dokazování.

Nejčastější způsoby využití časových razítek:

  • práce s dokumenty – jednoznačné doložení času, ve kterém dokument v daném tvaru existoval,
  • ochrana logových záznamů v auditních souborech – časové razítko jednoznačně definuje čas, ve kterém v dané podobě soubor existoval (zpětná úprava vede k porušení),
  • elektronické podatelny,
  • notářské služby,
  • ochrana programových kódů,
  • uzavírání elektronických smluv,
  • on-line obchody,
  • aplikace, kde je nutné stanovit časový rámec.

Časová razítka jsou službou určenou jak pro jednotlivce z řad veřejnosti, tak pro firemní uživatele. Jsou vydávána jakémukoliv žadateli, který má k dispozici certifikát vydaný společností První certifikační autorita.


Časové razítko

Pojem "časové razítko" je úzce spojen s využíváním elektronických podpisů. Jelikož elektronický podpis neposkytuje informaci o tom, kdy byl vytvořen, nebo zda elektronicky podepsaný dokument v určité podobě existoval již včera nebo až dnes, u aplikací a systémů, kde hraje čas provedené operace významnou roli je vhodné využívat časová razítka.

Časové razítko je nástroj, který hodnověrným způsobem zajišťuje přiřazení aktuálního časového údaje k existujícím datům, informacím, souborům atd. Spojení nezpochybnitelného časového údaje a konkrétních dat je nezbytné zejména pro účely jejich zpětného ověřování v budoucnosti. K vkládání času je využíván tzv. časový zdroj, který musí být důvěryhodný - tzv. časová autorita, jež vždy prokazuje synchronizaci svého časového zdroje s celosvětovým časovým standardem UTC.

Autor: David Kozák
Datum: 9. února 2006 Profil autora  

David Kozák

Redaktor serveru e-komerce.cz
Novinář a publicista.


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz