Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Vše pro váš digitální fotoaparát!

APEK sděluje: nakupování na Internetu bylo a je i nadále zcela legální

Asociace pro elektronickou komerci, reprezentativní profesní organizace sdružující téměř 200 subjektů podnikajících v oblasti elektronické komerce a Internetu, důrazně protestuje proti některým zprávám v tisku, které uvádí, že v České republice je nakupování na Internetu po novele občanského zákoníku od 1.1.2001 "nelegální" (viz časopis Týden) a sděluje, že se tyto zprávy nezakládají na pravdě - internetové obchodování je u nás i po novele zcela legální.

Asociace prohlašuje, že tyto názory vyplývají z nepochopení uvedené novely a z jejího nesprávného výkladu. Asociace nicméně uznává, že zmíněné ustanovení občanského zákoníku je poněkud nesrozumitelně a nekonzistentně formulované; proto nechala vytvořit podrobný právní výklad z pera předního českého odborníka na oblast práva v elektronickém světě, doc. Vladimíra Smejkala, CSc., předsedy subkomise pro právo informačních systémů Legislativní rady.

Uzavírání obchodních smluv na dálku ("distančním způsobem"), což představuje nejen Internet, ale i řadu dalších způsobů, při nichž nedochází k přímému kontaktu mezi oběma smluvními stranami, tedy bylo a je i po novele občanského zákoníku zcela legální.

Asociace pro elektronickou komerci vynaloží veškeré úsilí k tomu, aby nesprávný a provozovatele elektronických obchodů poškozující výklad novely občanského zákoníku byl v médiích uveden na pravou míru, případně - bude-li to shledáno jako nezbytné - aby byla provedena technická novela občanského zákoníku tak, aby byl opraven nepřesný převod Směrnice ES o spotřebitelských smlouvách do občanského zákoníku.

O Asociaci pro elektronickou komerci

Asociace pro elektronickou komerci (APEK) je občanské sdružení podle zákona čl. 83/1990 Sb. Sdružuje právnické a fyzické osoby působící v oblasti elektronické komerce a jeho hlavním cílem je vytvářet podmínky pro rozvoj elektronické komerce v ČR a tím přispívat k maximálnímu rozvoji tohoto oboru.
Asociace má téměř 200 členů (stav k červnu 2001), mezi nimi společnosti jako AlbumCity s.r.o., AutoCont CZ a.s., Čedok a.s., Český porcelán a.s., Deltax Systems a.s., eBanka a.s., Infinity a.s., Intel Czech a.s., InternetShops a.s., K.D. Marketing s.r.o., KPMG Česká Republika s.r.o., Microsoft s.r.o., Pražská Energetika a.s., Ticketpro a.s., Logos a další významné subjekty podnikající v e-komerci.
Autor: Tisková zpráva
Datum: 27. července 2001

 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz