Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Vše pro váš digitální fotoaparát!

Jaká je nejvhodnější právní forma pro začínající firmu?

Co je potřeba, aby byl náš projekt úspěšný? Otázka, kterou si položí každý, kdo si jen trochu pohrává s myšlenkou založení nové firmy. Mít dobrý nápad nestačí, dostatek kapitálu je nezbytností a kvalitní lidé jsou rozhodující. To vše začínající internetový podnikatel bezesporu potřebuje. Avšak musí řešit i další otázky. Jednou z nich je jakou právní formu bude mít jeho internetová firma. Tuto otázku jsem položil právníkovi Mgr. Alexandru Kryslovi.

Jaká forma podnikatelského subjektu je nejvýhodnější pro start-up projekty?

"Správná volba subjektu je v případě start-up projektů zcela zásadním problémem, který bude projekt ovlivňovat od samého počátku včetně celé doby jeho existence. Zvolit správnou formu subjektu, nutné říci, že se v drtivé většině bude jednat o podnikatelský subjekt, není jednoduché a je třeba k jeho volbě přistupovat racionálně a v souladu s přesnou vizí vašich cílů. Nejprve je nutné si říci jaké formy máme k dispozici. Nejzákladnější dělení, které se prolíná historicky právním řádem je členění subjektů na fyzické a právnické osoby."


Dobře, toto dělení lze snadno dohledat např. v Obchodním zákoníku. Můžete doporučit nejvýhodnější formu ?

"Výhodným právě pro vás může být jeden z těchto subjektů:

- fyzická osoba,
- právnická osoba a to:
- veřejná obchodní společnost ("veřejná obchodní společnost", "veř. obch. spol.", "v.o.s.", jméno jednoho ze společníků a dodatek "a spol."),
- komanditní společnost ("komanditní společnost", "kom. spol", "k.s."),
- společnost s ručením omezeným ("společnost s ručením omezeným", " spol. s r.o.", "s.r.o."),
- akciová společnost ("akciová společnost", "akc. spol.", "a.s."),
- družstvo ("družstvo"),
- občanské sdružení.

V krátkosti uvedu několik nejzákladnějších informací o každém z výše uvedených subjektů.

V případě fyzické osoby je vaší firmou (podotýkám, že dle platné právní terminologie je firma název subjektu, nikoli vlastní subjekt) vaše jméno a příjmení, popřípadě navíc dodatek, odlišující vaši osobu nebo váš druh podnikání od jiného podnikatele. Fyzická osoba ručí celým svým majetkem za své závazky a nezapisuje se povinně do obchodního rejstříku.

Právnické osoby mají vůči fyzickým osobám řadu výhod. Jejich firma může být fantazijní, nemusí obsahovat jméno ani příjmení společníků, povinný je pouze některý z dodatků, jak je uvedeno výše. Právnická osoba ručí celým svým majetkem, společníci většinou jen do výše svých nesplacených vkladů, v případě obchodních společností a družstva se povinně zapisuje do obchodního rejstříku.

Veřejná obchodní společnost může být založena minimálně dvěma osobami, není stanovena výše vkladu společníka, společníci však ručí za závazky společnosti celým svým majetkem.

Komanditní společnost mohou založit dvě a více osob, z nichž jedna je komplementářem, ručí za závazky společnosti celým svým majetkem, druhá komandistou, ručí do výše svého nesplaceného vkladu. Minimální vklad komandisty činí 5.000 Kč.

K založení společnosti s ručením omezeným postačí jediná osoba. Součet vkladů všech společníků musí činit minimálně 200.000 Kč. Společníci ručí za závazky společnosti jen do výše svých nesplacených vkladů, který činí u každého společníka minimálně 20.000 Kč.

Akciová společnost může být založena jedním zakladatelem. Základní kapitál společnosti musí činit minimálně 2.000.000 Kč. Zakládá-li se však společnost s veřejnou nabídkou akcií, musí činit minimálně 20.000.000 Kč. Akcionáři neručí za závazky společnosti.

Družstvo může být založeno pěti osobami nebo dvěma právnickými osobami. Základní kapitál musí činit nejméně 50.000 Kč. Členové neručí za závazky družstva."


Bohužel, ne každý disponuje kapitálem nutným pro založení eseróčka nebo rovnou akciové společnosti. Neexistuje jiná možnost, jak se vyhnout těmto nákladům?

"Nelze zanedbat ani formu občanského sdružení, které může být založeno třemi fyzickými osobami, není k němu nutný žádný vklad, ani není třeba zaplatit žádný správní poplatek v souvislosti s jeho založením. Ačkoli má být občanské sdružení subjektem nepodnikatelským, český právní řád mu nezakazuje v rámci jeho vedlejších aktivit podnikat. Na podnikání však musí mít příslušné živnostenské oprávnění. Tato může být výhodná pro začínající projekty bez výrazného finančního kapitálu, neboť na základně občanského zákoníku je chráněn název této právnické osoby, při jejím vzniku nemusíte nic zaplatit a zároveň se nezbavujete možnosti částečně podnikat. Např. pro tzv. studentské projekty je lepší než např. v.o.s., protože není třeba zaplatit vklad 5.000 Kč soudní poplatek ve výši 5.000 Kč, který přijde do pokladny státu.

Při rozhodování o tom formu subjektu zvolit, je třeba vycházet střízlivě z toho jaký máte kapitál, jak moc se chcete zatěžovat s formalizovaným vnitřním rozhodováním uvnitř právnické osoby, jakým způsobem chcete ručit, pod jakým názvem budete vystupovat a jak chcete působit na své obchodní partnery a klienty. Určitě na své okolí ve smyslu důvěryhodnosti lépe působí nově založená akciová společnost než nová fyzická osoba, ale v žádném případě nepředčí fyzickou osobu, která si vybudovala v určitém oboru dobrou pověst a těší se všeobecné vážnosti. Existují samozřejmě i jiné možnosti jak řešit především vztahy mezi společníky. V úvahu přichází volba dalších subjektů jako je obecně prospěšná společnost, nadace, zájmové sdružení právnických osob (takovouto formu má NIC.cz). Stranou nemůže zůstat ani tiché společenství nebo smlouva o sdružení. Vše je třeba řešit individuálně a s jistou mírou pečlivosti a v žádném případě se nespoléhat na jakékoliv vzory smluv s nejistým původem."

P r o f i l
Jméno: Mgr. Alaxandr Krysl
Bydliště: Plzeň
Alexandr Krysl vystudoval Právnickou fakult (1995-2000) MU Brno, v současné době je zaměstnancem okresního soudu v Chebu (specializace obchodní právo)

Autor: Karel Baláš
Datum: 3. ledna 2002



 Profil autora  

Karel Baláš

Student Fakulty humanitních studií na Západočeské univerzitě v Plzni, obor Teorie komunikace
Praxe: Multimédia team Škoda-auto, Expandia Banka


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz