Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Vše pro váš digitální fotoaparát!

Komentář ke článku "Quixtar: Amway v rouše internetovém?"*Jméno:Roman Čížek
  E-mail adresa:rce@rce.cz
*Předmět:Poděkování*Kolikátý je den v měsíci? (číslovkou bez tečky)

Ahoj všem, kteří se ať již na jedné, nebo na druhé straně barikády zúčastnili této diskuse.

Jmenuji se Roman Čížek a jsem smaragdovým NVP(distributorem) Amway.

Možná Vás to ode mne překvapí, ale rád bych poděkoval slečně, nebo paní Radce Bursíkové za její článek o Quixtar.com. Zejména bych rád ocenil to, že v začátku svého článku celkem objektivně poukázala na nesporné klady tohoto obchodního portálu, vyzdvihla jeho povedenou grafiku a označila jej za - cituji: "Promyšlený obchodní nástroj."
I když v závěru svého pojednání autorka tohoto článku poukazuje na rysy, které se jí na zmíněném druhu obchodu nelíbí, takže u některých lidí mohl celý článek vzbudit dojem, že jde o kritiku, rád bych poděkoval, že jsou tyto připomínky korektně označeny jako subjektivní názor autorky a na vlastní názor má pochopitelně každý z nás právo.

Pozorně jsem si pročetl veškeré komentáře k tomuto článku a zjistil jsem, že místo reakcí na článek o Internetovém portálu Quixtar.com, se většina komentářů týká firmy Amway a tzv. "ducha Amway".
Nechci na všechny tyto komentáře reagovat, protože si myslím, že je zbytečné pokoušet se touto cestou zvrátit názor přesvědčených odpůrců i přesvědčených příznivců tohoto podnikání. Oba tábory budou mít vždy své argumenty a je skutečně nemožné na této malé platformě dokonale rozebrat tak rozsáhlý a složitý projekt, jako je Amway prodejní a marketingový plán, zvláště když na každý argument vždy budou existovat minimálně 2 úhly pohledu.

Rád bych se dotkl pouze dvou bodů, které se, i když nepřímo objevují ve většině kritických komentářů, které narážejí na tzv."duch Amway".

Tyto připomínky o tzv."duchu Amway" vyplývají většinou z mylné představy mnoha lidí, že podepsáním startovní soupravy, které odpůrci tohoto obchodu rádi nazývají "zlanařením", nebo "ulovením ovečky", vzniká něco jako VSTUP DO AMWAY- jako VSTUP DO CELKU, KTERÝ BUDE JEDNOTLIVCEM MANIPULOVAT. Vzniká představa, že mezi osobou, která začíná s tímto podnikáním, a Amway vzniká vstah nadřízeného a podřízeného.
Toto je bohudíky veliký omyl. Každý jednotlivec, který se pustí do tohoto obchodu je naštěstí skutečně svobodným pánem svého vlastního podnikání. Něco jako VSTUP DO Amway neexistuje. Jediní, kdo mohou VSTOUPIT do Amway jsou zaměstnanci firmy Amway.
Distributoři jsou nezávislé osoby, které mohou pouze využívat podnikatelský plán a výrobky firmy Amway k vytváření zisku ve SVÉM VLASTNÍM OBCHODNÍM PODNIKÁNÍ.
Z toho také vyplývá, že veškeré návody a obchodní praktiky jsou v tomto obchodě podávány pouze formou RADY nebo DOPORUČENÍ a nikoli formou ZÁVAZNÝCH PRAVIDEL, nebo dokonce MANIPULACE.

Je mi jasné, že odpůrci tohoto podnikání budou okamžitě namítat a poukazovat na některé meetingy, semináře distributorů a označovat je za "vymývání mozků" atd.
Atmosféra a jazyk používaný na těchto setkáních je samozřejmě do jisté míry ovlivněna tím, že toto podnikání pochází ze Spojených Států Amerických, kde je podobná forma setkávání lidí, podobných zájmů (a nemusí to být sektáři),běžnou součástí života a kultury (i politické)- stačí se podívat třeba na záběry z předvolebních meetingů politických stran.

Je samozřejmé, že ne každému je tento způsob setkávání příjemný, a je také pravda, že v našich podmínkách je pro mnohé lidi poněkud neobvyklý.
A tak se budou tímto způsobem setkávat a vzdělávat pouze lidé, kterým to bude příjemné. Myslím, že to je přirozené a je to tak v pořádku.

Další oblast, kterou někteří odpůrci tohoto podnikání často napadají je to, že "Amwayáci" často mluví o penězích, vyzdvihují počty milionářů, kteří pocházejí z Amway obchodu a vzniká tak představa, že snad ani nemyslí na nic jiného než na peníze.
Skutečnost je však taková, že pokud někomu nabízíte obchodní příležitost, jak jinak chcete proboha poměřit její výhodnost, než množstvím peněz, které se dají vydělat, popřípadě příkladem někoho, kdo se danému oboru s úspěchem věnuje.
Toto jsou důvody proč "Amwayáci" často hovoří o penězích.

Většina "Amwayáků" ale v žádném případě není "banda zaslepených fanatiků mamonu", jak se snaží naznačit někteří odpůrci tohoto podnikání ve svých příspěvcích.
Je možné, že tyto názory vyplývají z "českého" národního postoje k penězům - "Každý by chtěl mít peníze, ale když je má někdo jiný, musí to být zloděj a lump."
Připouštím, že někteří lidé, zvláště na začátku svého podnikání, mohou nahrazovat začátečnický nedostatek profesionality při vysvětlování této příležitosti, takovým nadšením a snahou vyzdvihnout veškeré její výhody, že to na jejich okolí může působit až přehnaně.
Ale věřte nebo nevěřte, Amwayáci" jsou normální lidé, jejichž jediným hříchem je to, že se chtějí mít lépe než se mají, chtějí vydělat více peněz a dopřát si některé příjemnosti, které jim život může nabídnout a tato příležitost se jim jeví jako smysluplná. Připouštím, že to je v Čechách asi velmi těžký hřích.

Je mi jasné, že i kdybych se sebevíce snažil popsat co nejobjektivněji toto podnikání, nepodaří se mi vysvětlit přesvědčeným odpůrcům tohoto podnikání, jaká je skutečnost. Je mi také jasné, že i tuto reakci mnozí označí jen za další "manipulaci" z dílny "zlých Amwayáků".

Je pravda, že jsem skutečně dlouho zvažoval, jestli má vůbec smysl se do této debaty zapojovat, protože na tuto reakci může přijít 1000 dalších, na které asi nebudu mít ani čas, ani chuť odpovídat.
Internet je bohudík, ale zároveň i bohužel, tak otevřené médium, že si na něm může "plácat kušnou" a vydávat se za odborníka kdokoli, i když jeho názory třeba nestojí ani za fajfku tabáku. Ale pokud se objeví, a je jisté, že se objeví, některé další příspěvky takového druhu, rád bych vzkázal všem kamarádům a dalším, kteří si budou chtít zachovat svůj nezkreslený názor větu, kterou napsal starý dobrý Dale Carnegie:

"PAMATUJTE, ŽE KDYŽ VÁS ZE ZADU KOPAJÍ, ZNAMENÁ TO, ŹE JSTE VPŘEDU!!!

Roman Čížek

P.S.
Ještě jednou bych chtěl poděkovat autorce základního článku Radce Bursíkové za celkem korektní přístup a pokud by chtěla získat více informací, zde je moje nabídka:
Jsem kolem tohoto obchodu více než 6 let, aniž bych si chtěl lichotit myslím, že o něm dodopravdy mám dostatek informací, o které jsem ochoten se s Vámi podělit (aniž bych Vás chtěl o čemkoli přesvědčovat).
Mám pro Vás, jako dárek za snahu, vynaloženou na Váš článek, připravenu i knihu o Quixtar.com, kterou jste zmínila ve svém článku. Pokud budete mít zájem pošlete mi prosím e- mail na adresu: <rce@rce.cz> a můžeme se domluvit na dalším.
Zdraví Roman Čížek.


Přidat vlastní názor