Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Vše pro váš digitální fotoaparát!

eMerite: Mytrix má nástupce

Marketingový tým projektu Mytrix, který poskytoval monitoring internetových serverů do listopadu loňského roku, spustil navazující projekt eMerite.cz. Za projektem tentokrát stojí vlastní technologie a český kapitál. Přinášíme informace o tomto projektu a také něco ze zákulisí neslavného konce Mytrixu.

Vzestup a pád Mytrix.cz

Mytrix.cz, systém pro monitoring a analýzu chování uživatelů na webech, byl založen na licencované technologii ruské společnosti SpyLOG.ru, podnikající mimo ruskou federaci jako Mytrix Inc. Jeho spuštění znamenalo lákavou alternativu k téměř monopolnímu iAuditu společnosti TNS Sofres. Za poměrně krátké období od uvedení na trh získal důvěru velkého počtu serverů, včetně těch velmi významných (iDnes, Atlas, Mobil atd.).

Provozovatelé uváděli jako garanta projektu poradenskou společnost PricewaterhouseCoopers, se kterou měli údajně uzavřeno dlouhodobé partnerství (mělo se jednat o poskytování škály služeb zahrnující audit, kontrolu vnitřních procesů, asistenci při vstupu na další národní trhy atp.) Tato informace určitě přidala nabídce Mytrixu na váze, ovšem v říjnu loňského roku musela být odvolána a za její šíření se společnost omluvila (viz Mytrix.cz: Nespolupracujeme s PwC).

V listopadu loňského roku se vyhrotily pře provozovatelů Mytrix.cz a SpyLOG.ru o licence a související záležitosti. Problém nabyl značného rozsahu, objevila se obvinění z manipulace s daty, hackerských útoků a podobně, až se vedení Mytrixu.cz rozhodlo celý projekt ukončit (viz článek Mytrix se nedohodl se SpyLOG a končí).

Podle Martina Petráška, bývalého šéfa Mytrix.cz a nynějšího vedoucího projektu eMerite, byl právě ruský partner původcem veškerých mediálních průšvihů Mytrix.cz, jelikož o sobě, svém postavení v Rusku, vlastnické struktuře a pobočce v USA podával nadnesené a nepravdivé informace. V českém Mytrixu si je neověřili, považovali je za pravdivé a jako takové je důrazně šířili dál.

K současné situaci ve SpyLOG.ru Martin Petrášek pro e-komerce.cz uvedl: "Poté, co jsme se SpyLOGem ukončili v listopadu 2001 spolupráci, byl z něj propuštěn tehdejší ředitel Andrej Andrejev, později odešel i druhý spoluzakladatel Petr Zajcev a dnes podle mých informací ve SpyLOGu pracuje 7 namísto původních 41 zaměstnanců (viz zpráva v Ruštině). Podle mého názoru držely SpyLOG nad vodou licenční poplatky od Mytrix.cz (5.000 USD/měsíc) a po rozchodu s námi jdou prokazatelně ke dnu..."


eMerite.cz

V těchto dnech přichází společnost eMerite, s.r.o. na trh se stejnojmenným nástrojem pro on-line analýzu chování zákazníků internetových aplikací, který má být "přímým nástupcem" projektu Mytrix.cz. Projektu se účastní marketingový tým původního projektu Mytrix.cz. Tentokrát stojí projekt na vlastním technologickým řešením a s českým kapitálem.

Provozovatelská společnost eMerite s.r.o. byla založena Martinem Petráškem a Pavlem Štěpánkem, kteří také zajistili financování projektu (viz obchodní rejstřík). Prvně jmenovaný ke vzniku projektu dodává: "Vyvinout vlastní systém jsme chtěli od okamžiku, kdy jednání se SpyLOGem spěla do slepé uličky (cca přelom září a října 2001). Původně jsme chtěli využít bývalé programátory SpyLOGu, kteří z něj odcházeli pro nesouhlas s neseriózními postupy vedení (nejen vůči Mytrix.cz), to jsme pak ale z etických důvodů zavrhli - nechtěli jsme být nařčeni z okopírování SpyLOGu. Pak se zdálo, že sami neseženeme kvalitní české programátory a nebudeme tedy schopni pokračovat, až přišly dvě nabídky na dodání technologie z ČR - a tu od Pavla Štěpánka jsem přijal. Čili on se postaral o zcela novou technologii a bývalý obchodní tým vedený mnou bude mít na starosti marketing eMerite."

Služba eMerite je technologie pro průběžný marketingový výzkum cílové skupiny zákazníků webových aplikací. Výzkum je založen na sběru informací o chování internetových browserů prostřednictvím HTML-kódu vkládaného na stránky sledovaných webserverů. Nejedná se tedy o analýzu log souborů.

Po změření základních dat o návštěvnosti sledovaných webů eMerite vyhodnocuje ukazatele vypovídající o skutečném přínosu každého webu pro podnikání jeho provozovatele.

eMerite vstupuje na trh s jedinou bezplatnou službou. Ta bude klientům k dispozici jako dočasné řešení do doby, než tým eMerite dokončí několikaúrovňovou nabídku bezplatných a placených profesionálních služeb. To by mělo být do konce letošního roku.

Údaje poskytované systémem eMerite mohou být podkladem pro tvorbu a usměrňování strategie jakéhokoliv internetového projektu. Měření jsou určena především investorům, majitelům a obchodním manažerům firem, kteří zodpovídají za efektivitu internetových aplikací. Zároveň reporty eMerite slouží jako pomůcka při práci specialistů zabývajících se marketingem, tržními analýzami, péčí o zákazníka, ale i zadavatelů reklamy, webmasterů apod.

V současné verzi eMerite umí měřit návštěvnost (počet unikátních návštěvníků, shlédnuté stránky, IP-adresy), detaily návštěv (návštěvy z domén I. řádu, návštěvy od ISP, nejaktivnější návštěvníci), odkazující webservery (refferers) včetně vyhledávacích frází, nejnavštěvovanější stránky, vstupní a výstupní stránky, systémová nastavení (operační systémy, prohlížeče, rozlišení monitoru, barvy, podpora verzí skriptovacích jazyků JavaScript a rozdělení návštěvníků podle časových pásem.
Autor: Pavel Hrůza
Datum: 12. července 2002 Profil autora  

Pavel Hrůza

Partner společnosti 24Snails.com Media Production.
Konzultant v oblasti webových služeb a marketingu.


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz