Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Vše pro váš digitální fotoaparát!

Hodnocení Bílé knihy o elektronickém obchodu

Minulý týden vypršela kratičká lhůta určená pro veřejnou diskuzi nad zásadním dokumentem elektronického obchodu a současně lhůta pro podání připomínek.

Nejprve si shrňme základní fakta. Bílou knihu o elektronickém obchodu (BKEO) zveřejnilo Ministerstvo informatiky na svém webu 27. března 2003. Ale až po více než týdnu byla k této události uspořádána tisková konference a vydána tisková zpráva. Přestože účast zástupců médií na tiskové konferenci nebyla špatná, o BKEO média prakticky nereferovala. Daleko více je zaujaly statistické údaje do BKEO vpravené či "zákulisní" informace o chystaném jmenování nového generálního ředitele Českého telecomu. Elektronický obchod je prostě příliš náročné, dnes již málo populární téma, bez sebemenšího nádechu senzace. A tak jedinou zaznamenanou reakcí mimo náš server e-komerce.cz je článek na serveru lupa.cz.

Zmínil jsem to již v předchozím článku Bílá kniha o elektronickém obchodu, ale i s odstupem času je pro mě velmi zarážející, že tak zásadní dokument byl připraven úředníky pouze po konzultaci se zástupci SPISu. SPIS tak odvádí svou práci lobistické skupiny velmi dobře. Tisková mluvčí Ministerstva informatiky uvedla, že osloveni byli i vybraní internetoví obchodníci. Během uplynulého týdne jsem měl tu příležitost ověřit si tuto informaci u největších internetových obchodníků u nás, ale nikdo mi konzultace s ministerstvem nepotvrdil...

Termín pro podání připomínek k BKEO byl 15. dubna 2003. Do tohoto data jsem ale nezaznamenal žádné, ani neoficiální reakce. Asociace a svazy stačily pouze oslovit své členy. Ti vcelku pochopitelně potřebují nějaký čas na přečtení, na rozmyšlenou a na utříbení myšlenek. Nechtějí reagovat unáhleně. To vše se za šibeničních 11 dnů včetně 4 dnů víkendů prostě nedalo stihnout. Chtě nechtě se vkrádá myšlenka, zda to nebyl záměr, aby do předložené verze BKEO nikdo pořádně nemluvil.

První zajímavé reakce se objevily až po uzávěrce pro podání připomínek. Nejzajímavější z nich je emotivní příspěvěk ing. Jitky Urbanové, CSc., šéfredaktorky Zelené knihy o elektronickém obchodu a původní Bílé knihy o elektronickém obchodu ve VIP fóru. Cituji:

"Od nové verze Bílé knihy elektronického obchodu se musím tímto z profesionálního hlediska veřejně distancovat ..."

Celý příspěvek paní Urbancové včetně důvodů pro její distancování se najdete zde.


Hodnocení BKEO

Nečekejte prosím komplexní hodnocení dokumentu, který se dotýká tolika různých oblastí přímo či nepřímo souvisejících s elektronickým obchodem. Z následujícím textu zazní pouze ty připomínky, na které jsme na serveru e-komerce.cz upozorňovali již dříve nebo na které mě upozornili lidé z praxe.


1. Telekomunikace

Oblast telekomunikací, přestože je BKEO zmiňována, je prakticky všemi považována za nedostatečně zpracovanou. Na mnohokrát opakované argumenty ministra Mlynáře, podle který spravuje 51% podíl v Českém telecomu pouze z jedné třetiny (další díly spravují Fond národního majetku a Ministerstvo průmyslu a obchodu), už lidé neslyší. Chápou státní správu jako celek a kompetenční spory nikoho nezajímají. A stát dlouhodobě neplní svou roli vlastníka většinového podílu. Vlastníka, který může podstatným způsobem ovlivnit strategické cíle jím vlastněné firmy. Naopak, dosud vláda a parlament držely nad ČTc ochrannou ruku a bránily vstupu silné konkurence na náš trh.

ČTc přitom stále ještě ovládá, přímo nebo formou subdodávek digitálních okruhů, téměř 80% trhu s připojením. Všichni podnikatelé, se kterými jsem o této věci hovořil, se shodují. Cena připojení k Internetu je považována za hlavní limitační faktor rozvoje e-komerce. Přemrštěné ceny ADSL to jen dokazují, a to i přesto, že jsem ve článku Přinese ADSL snížení cen ostatních druhů připojení? vyjádřil jistou naději.


2. Možnost přijímání plateb platebními kartami

Problém, na který jsem se snažil upozornit článkem Co by mohla vláda skutečně udělat pro rozvoj e-komerce? se do BKEO nedostal. A to i přesto, že je tím podstatným způsobem snížena konkurenceschopnosti našich obchodníků v maloobchodním prodeji zboží nejen v rámci EU, ale i mimo ni. Jádrem problému je postup prakticky všech bankovních domů v ČR, které se k tzv. MOTO platbám (mail order telephone order) postavily zády.


3. Možnost platit nákupy na Internetu platebními kartami

Banky v ČR systematicky brojí proti používání platebních karet pro placení na Internetu. Při vydávání platební karty zákazníky již roky upozorňují na to, že za žádných okolností by kartou neměl platit na Internetu a blokují karty pro internetové platby. Vůči internetovým obchodníkům je to postup s prvky nekalosoutěžního jednání.

Celá problematika je komplexnější a podobně jako předcházející i následující bod souvisí se špatným a bezzubým Zákonem o platebním styku. O tom, jak banky přijímají věci související s tím zákonem jsem psal ve článku Je doporučení ČNB bankám pro smích?


4. Zákon č. 124/2002 Sb., o platebním styku

Narozdíl od autorů BKEO se po konzultaci s expertem ČNB obávám, že Zákon o platebním styku se mikroplatebních systémů vůbec netýká. Při jejich provozu nedochází k emitaci elektronických peněz ve smyslu Zákona o platebním styku. Peníze po celou dobu zůstávají na jednom místě (serveru), pouze na tomto místě je jejich uživatelé spravují a všechny transakce probíhají pouze na jediném serveru. Nicméně zákon o platebním styku vůči mikroplatebním systémům likvidační je, neboť neexistuje jeho závazný výklad a ČNB se hájí tím, že není k vykládání zákonů oprávněna. Takže se čeká na finančně silný podnikatelský subjekt, který mikroplatby začne provozovat, ČNB iniciuje správní řízení, udělí 1 mil. Kč pokutu a provozovatel mikroplatebního systému se odvolá k soudu, který patrně i vyhraje. Tím vznikne právně závazný výklad. Za tento neuspokojivý stav je odpovědná vláda a poslanecká sněmovna, které uvedly do života zákon nedostatečně definující a vymezující pojmy, zákon který nestanoví přechodné období a který neukládá ČNB ani žádné jiné organizaci připravit výklad zákona.

O těchto problémech jsme referovali ve článcích Konec elektronických peněženek v Česku? a Konec elektronických peněženek v Česku 2.


Jak MI na připomínky zareaguje?

Doufám, že nejsem sám, kdo je zvědavý jak na oficiálně předložené připomínky k BKEO Ministerstvo informatiky zareaguje. Odpověď bychom podle předchozích informací ministra Mlynáře měli znát nejpozději 2. května.
Autor: Emil Čelustka
Datum: 25. dubna 2003



 Profil autora  

Emil Čelustka

Redaktor serverů e-komerce.cz a světNotes.cz.


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  
 Seznam komentářů  
Vypsat
Od
Téma
Datum

Martin Deneš
Upozornění
25.04.2003 11:57
Emil Čelustka
RE: Upozornění
25.04.2003 14:51
Jan Bilek
Platby kartami
28.04.2003 23:42
Emil Čelustka
RE: Platby kartami
29.04.2003 09:08