Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Vše pro váš digitální fotoaparát!

Dvakrát reality

Brněnské neformální setkáni First Tuesday, konané na Brněnském výstavišti při příležitosti veletrhu URBIS, se neslo ve znamení Realitních serverů. Zástupci dvou projektů Reality.cz a Netrealit.cz zde prezentovali své obchodní modely.

První vystoupil ředitel projektu Reality.cz Jan Vohralík. Server je 100% vlastněn firmou Ideal Reality provozující síť realitních kanceláří po celé České republice. Své první krůčky má tento server již dávno za sebou. Projekt vznik na podzim roku 1995 a již za tři měsíce byl hotový plán. V lednu 1996 pak došlo k oficiálnímu spuštění. První dva roky byl plně dotován firmou Ideal Reality. Zprvu byly všechny služby zdarma. Teprve v roce 1998 se ocitl v černých číslech a to s nástupem placených služeb. Systém je založen na poměru 80/20. Kdy 80% služeb serveru je za cenu nízkou a přijatelnou pro většinu realitních kanceláří. Zbytek tvoří nadstandardní služby (například zvýraznění inzerátů), jež jsou vyvážené vyšší cenou. Největší nabídka nemovitostí na internetu a obrat prodejů v miliardách korun hovoří za sama sebe.

Druhým vystupujícím byl Martin Krudenc, ředitel projektu Netrealit.cz. Nejmladší server zabývající se realitami vznikl na popud současného ředitele po zkušenostech v kamenné realitní kanceláři a po zkušenostech s fungováním serveru BytyvPraze.cz . Server je start-up inkubátoru e-konom.com. Odlišností je poskytování služeb nejen pro realitní kanceláře, ale i pro soukromé osoby. Zde je ovšem nabídka značně zúžena. Ačkoliv server funguje teprve od ledna letošního roku, podařilo se mu již získat určité renomé.

Oba servery poskytují realitním kancelářím software, jimiž spravují svá data na webu.

Příprava dat se tak může odehrávat off-line a teprve poté připojit a nahrát na server. Možnost upozornění na email či mobilní telefon o nové nabídce či poptávce jsou samozřejmostí.

Trh s realitami patří k nejvíce prosperujícím. Vysoká ziskovost úspěšných firem táhne na tento trh další subjekty. S nástupem internetu se navíc velmi snížily bariéry na vstup. Již vznikají realitní kanceláře fungující pouze “on-line”.
Autor: Martin Žalmánek
Datum: 27. dubna 2001 Profil autora  

Martin Žalmánek

Student ekonomie a managementu na MZLU v Brně
CEO a zakladatel or2be.cz


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz