Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Vše pro váš digitální fotoaparát!

E-learning: rozhodující oblast evropského školství

Podle posledního průzkumu European Schoolnet, mapující úroveň rozvoje virtuální výuky (VLE), je e-learning v evropském školství na vzestupu. Přibližně dvě třetiny z VLE uživatelů má k dispozici nekomerční produkty, jedna třetina z uživatelů využívá zboží komerčních firem.

Deset ze sedmnácti dotazovaných národních agentur financovalo vývoj a lokalizaci VLE na národní úrovni. "U šedesáti procent z nich má VLE vysokou prioritu", zjistil expert Riina Vuorikari v průzkumu, který byl součástí European Schoolnet provedeném na základě požadavku francouzského ministerstva školství. Vuorikari zkoumal technologické standardy a interoperabilitu pro portál INSIGHT, který je zaměřen na vzdělání a technologie.

"Od září do prosince 2002 více než 800 škol reagovalo na průzkum, zjišťující jak je VLE využíván v evropských školách. Krom toho bylo sedmnáct ministerstev a národních agentur dotazováno na to, jakou formu priority zaujímá VLE v celkové národní metodice. Dotazovali jsme se také na plány a iniciativy v informatice a komunikačních technologiích (ICT) a na e-learning ve školách."

Učitelé ve středním školství používají většinou VLE společně s žáky ve třídách. To znamená, že jsou spojovány různé výukové styly jako je počítačová podpora výuky a osobní výuky, tedy aplikace tzv. mix learningu.

"Učitelé využívají VLE více než studenti. Kromě administrativy také jako prostředek komunikace s jinými pedagogy, ať už na své škole nebo na školách jiných. V mnoha případech se takováto výměna názorů koná v rámci mezinárodního a širšího programu evropské spolupráce.

Průzkum naznačil, že s VLE nejsou prozatím spojena velká očekávání. Zavedení VLE by mělo být chápáno jako prostředek k dosažení potřebných změn na organizační, pedagogické a kulturní úrovni.

Riina Vuorikari předloží plnou zprávu a komentář k tématu výzkumu "Learning Environments for European Schools" v průběhu tohoto roku.
Autor: Leoš Prušvic
Datum: 13. března 2003 Profil autora  

Leoš Prušvic

Výkonný ředitel APEK
Publicista


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz