Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Reklama
Užitečné informace pro kutily.

Přehled události 30. týdne

Co se stalo ve světě e-komerce, potažmo m-komerce v posledních dnech a týdnech? Realizované kontrakty, nové či vylepšené produkty, hodpodářské výsledky firem, statistická data či ocenění. Přehled je důležitý.

Americkou start-up firmu Metaweb Technologies koupila dle serveru TechCrunch společnost Google. Koupená firma provozuje on-line databázi Freebase, která obsahuje zhruba 11 milionů volně editovatelných a bezplatně použitelných záznamů především z oblasti kultury. Oproti podobným projektům se odlišuje zejména specifickými vazbami a tagováním textů. Google hodlá know-how akvírované firmy využít při budování vlastního sémantického vyhledávače.

Předběžný zájem zajišťovat po skončení stávajícího kontraktu (od 1. ledna 2012) měření slovenského internetu (AIMmonitor) mají podle serveru Mediálně.sk kromě stávajících realizátorů - firem Mediaresearch a Gemius - mj. také společnosti NedStat, Nielsen, ComScore či Effective Measure. Výběrové řízení na nového dodavatele, které mimochodem nedávno vyhlásilo také české Sdružení pro internetovou reklamu, plánuje Asociácia internetovým médií iniciovat v nejbližší době.

Zpoplatnění přístupu k internetové verzi listu The Times se podle informací deníku The Observer, jenž se odvolává na výsledky měření služby Experian Hitwise, projevilo ztrátou zhruba 66 % návštěvníků. Pokles byl sice mírnější, než očekávali analytici (až 90 %), avšak na výsledcích se mohly pozitivně projevit zaváděcí zvýhodněné nabídky.

51% meziročního růstu na 213 milionů dolarů dosáhl ve 2. čtvrtletí 2010 čistý zisk společnosti Yahoo!. Naopak tržby firmy se zvýšily jen mírně z loňských 1,57 miliardy dolarů na 1,6 miliardy dolarů. Tzv. čisté tržby, do nichž se nezapočítávají příjmy realizované prostřednictvím partnerů, dosáhly 1,13 miliardy dolarů.

6,57 miliardy dolarů (o 41 % více než ve stejném období loňského roku) utržila ve 2. čtvrtletí 2010 společnost Amazon.com. Provozní zisk vzrostl o 71 % na 270 milionů dolarů. O 45 % na 207 milionů dolarů se zvýšil také čistý zisk firmy. Výrazný nárůst firma zaznamenala v prodeji elektronické čtečky Kindle, svých webových služeb (Amazon Web Services), prodejů přes prostředníky a také v oblasti maloobchodu.

48 % uživatelů internetu v ČR nakupuje on-line. V porovnání s loňským rokem se jejich podíl zvýšil o 5 procentních bodů. Vyplývá to z informací společnosti Mediaresearch. Největší růst počtu on-line nakupujících analytici zaznamenali ve věkové kategorii 55+.

78 % českých uživatelů internetu využívá tzv. sociální sítě. Podle společnosti Mediaresearch jejich podíl oproti loňskému roku vzrostl o 12 procentních bodů. Největší rozdíl analytici zaznamenali u věkových kategorií nad 25 let.

70 % spotřebitelů chce s odborníky a pracovníky zákaznické podpory svých dodavatelů komunikovat prostřednictvím sociálních médií. Na tuto alternativu je však připraveno pouze 30 % firem. Vyplývá to z výsledků studie společnosti Yankee Group. Mimo této informace z průzkumu např. také vyplynulo: u 60 % zákazníků by firma využívající sociální média získala jejich větší důvěru; většina účastníků průzkumu si myslí, že by firmy měly monitorovat zpětnou vazbu zákazníků v sociálních médiích; 50 % respondentů užívá sociální média 1krát či několikrát denně; téměř 70 % zaměstnanců cítí potřebu lepších nástrojů ke sledování a správě využití sociálních médií ve firemní komunikaci a přivítalo by možnost spustit webovou konferenci přímo z on-line diskuse (chatu) na pracovišti a přizvat k účasti kontakty ze svých sociálních i pracovních sítí.

Hranici 500 milionů uživatelů překonala podle svého zakladatele a současného CEO Marka Zuckerberga sociální síť Facebook.

Prodej elektronických knih dle společnosti Amazon.com ve 3. čtvrtletí jejího fiskálního roku překonal objednávky tradičních tištěných knih. Na 100 prodaných vázaných knih připadlo v tomto období 143 knih elektronických - v mezikvartálním srovnání to údajně představuje 80 % růst. Čísla jsou navíc očištěna od zdarma stažených titulů.
Autor: David Kozák
Datum: 28. července 2010 Profil autora  

David Kozák

Redaktor serveru e-komerce.cz
Novinář a publicista.


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz