E-komerce.cz: Český magazín o internetové komerci

Reklama
Užitečné informace pro kutily.


Mění ICT politiku a společnost?

Martin Žalmánek, 18. října 2001, e-komerce.cz

Tak takový byl název pondělní zahajovací konference k výstavě INVEX 2001 v Brně. Jestli si některý z posluchačů na začátku myslel, že dojde k jednoznačné odpovědi na danou otázku, tak se hluboce mýlil.

Již složení vystupujících bylo poukazem na téměř nemožný soulad názorů. Předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Václav Klaus svůj příspěvek naladil, pro něho trochu neobvykle, do stylu více subjektivních pocitů. Nad otázkou zda-li ICT mění společnost se profesor Klaus postavil na stranu spíše opatrně přijímajících novinky v oblasti informačních technologií. Zdůraznil, že i když přinášejí nové technologie zrychlení komunikace, přinášejí též odosobnění komunikace a převažování kvantity nad kvalitou. Nové století sebou nenese jen rychlejší počítače, menší mobilní telefony, ale též stejná pravidla a zákony, jež platily v století minulém. Nová ekonomika má stejné zákonitosti jako ta stará. Ukázal též na problém současných ekonomů číselně vyjádřit hodnotu informací a její přínos pro společnost. A co otázka, zda-li ICT mění politiku? Zde má pan Klaus jasno. Liberál zůstane liberálem, sociální demokrat pak také tím čím je. Hlavní přínos pak je v možnosti lépe komunikovat s voličem. V tomto jde předseda ODS určitě s trendem, neboť nezapomněl připomenout svůj web , upozornit na to, že zde došlo ke změně grafiky a dalších prvků a samozřejmě pozval všechny přítomné na virtuální setkání s ním.

Místopředseda vlády Vladimír Špidla, jako vystudovaný doktor historie se sociálním cítěním, začal svůj projev historií. Připomněl nástrahy čekající na společnost, jejíž vývoj v oblasti vědy a techniky jde rychleji dopředu, než vývoj v oblasti morálky a cítění sounáležitosti. Samotné technologie jsou neutrální. Záleží na tom, kdo je má v ruce a jak s nimi nakládá. Souhlasně pak s panem Klausem apeloval na novináře, aby se nesnažili v zájmu rychlosti předání zprávy, opomíjet klasické zásady novinařiny jako je čistota jazyka a především pravdivost informace. Narozdíl od pana Klause zastávajícího názor o zbytečnosti podpory jakéhokoliv odvětví, pan Špidla je pro jistou podporu nových technologií ze strany státu. Dále zdůraznil místopředseda vlády snahu vlády i ČSSD o zavádění nových technologií do státní správy a školství.

Posledním, avšak ne méně známým vystupujícím, byl rektor Masarykovy univerzity v Brně Jiří Zlatuška. Ten také začal v minulosti. Připomněl vynález knihtisku a uvedl, že i tehdejší názory a reakce na tento vynález byly rozporuplné a přirovnal to k situaci současného internetu. Směrem k panu Klausovi pak směroval věty o pozitivním vlivu nových technologiích na vývoj ekonomiky. Především v růstu produktivity či kvality zboží a služeb. Poukázal na ekonomiky státu, pro něž nové technologie jsou prioritou. Je ovšem těžké pro ekonomy v současné době odfiltrovat informace, co je či není vlivem ICT.

Po těchto třech pánech přišli krátké spoty manažerů významných firem z oboru IT. Ještě připomenu, že moderujícím byla paní Bobošíková, jež zvládla své povinnosti s přehledem. Jeden dotazující z řad posluchačů, byl jim poslanec Vladimír Mlynář, se obrátil na pana Klause s otázkou :"Jak chce přinutit úředníky státní správy, aby používali nové technologie?". Odpověď byla stručná: "Již nyní jsou na úřadech počítače a postupná evoluce přiměje úředníka používat i internet."


Martin Žalmánek
martin.zalmanek@e-komerce.cz



Copyright © e-komerce.cz