E-komerce.cz: Český magazín o internetové komerci

Vše pro váš digitální fotoaparát!


Paměť internetu

Pavel Hrůza, 9. července 2002, e-komerce.cz

Byli jsme zvyklí, že internet je pomíjivé médium. Vše co se na něm objeví má omezenou platnost, další update obrátí v historii to, co bylo ještě včera aktuální. Některé informace zůstávají uchovány v archivech, životnost archivů je však stejná jako životnost jejich provozovatelů - jepičí. Objevují se však projekty, které chtějí dát internetu paměť.

Virtuální stroj času

Prvním z nich je The Internet Archive : WayBack Machine. Tento projekt umožňuje navštívit internetové stránky v podobě, v jaké se nacházeli v různých časových obdobích. Co se zdálo, že je nenávratně pryč, přináší WayBack Machine v plné kráse zpět: Můžete si tak připomenout nejednu historickou událost českého internetu. Je možné se podívat, kterak se v roce 1996 pokoušel první český portál prodat reklamu (zde), jak vypadal jeden z prvních informačních webů o podnikání na internetu (zde) nebo si prohlédnout první internetový časopis o mobilních technologiích, ještě z doby, kde byl mobilní telefon výsadou pánů v kravatách a modrých košilích a jejich přátel (zde). Pravda, jak to u vzpomínek bývá, ne všechny reminiscence jsou úplně jasné a čisté (občas u starších stránek chybí obrázky).

WayBack Machine, jehož duchovním otcem je Brewster Kahle, spoluzakladatel Amazon.com, je jednou z funkcí projektu The Internet Archive, který si snaží sbírat a uchovávat "internetové stránky a jiné kulturní artefakty" v rozsáhlé digitální knihovně. Hlavním motivem bylo poskytnout permanentní zdroj informací pro výzkumníky, historiky, studenty a širokou veřejnost. V současné době je k dispozici 10 miliard webových stránek, datovaných od roku 1996 do současnosti. Celkem kolem 100 terabytů dat (kdybych psal tento text pro americký naučný pořad, uvedl bych, že tento objem dat odpovídá zhruba 143 tisícům CD-ROMů. Takový počet CD by pokryl značnou část hřiště pro americký fotbal), každý měsíc přibývá dalších 10 terabytů dat shromážděných z obecných i firemních internetových stránek, webových časopisů, knihoven atd. atd.

Pamatujte, že od jisté doby jsou všechny Vaše kroky na webu zaznamenány v internetové "knize života". Publikování na internetu už dále nemusí být vratný děj. Už neplatí že co se na webu objevilo a zmizelo, jakoby nebylo. Internet má nyní paměť, má tedy i svědomí...


Hřbitov planých nadějí

Se zajímavým nápadem přišel nedávno David Kirch, bývalý spolupracovník Webmergers.com a současný profesor na Marylandské univerzitě. - Rozhodl se vytvořit digitální archiv zkrachovalých internetových firem. Pro svůj projekt BusinessPlanArchive.org navíc získal grant ve výši 300 500 USD.

Kirch doufá, že se mu podaří shromáždit kolem 400 business plánů zkrachovalých dot-comů a několik tisíc osobních zkušeností jejich provozovatelů a zaměstnanců. To nepůjde ze dne na den, proto vyzývá všechny, kterých se to týká, aby poskytli relevantní informace (business plány, dokumenty, osobní zkušenosti apod.). Instrukce jsou na výše zmíněné adrese.

Shromáždit kvalitní informace nebude snadné, neboť se jedná o internetové firmy, jejíž veškeré informace mají digitální podobu a často byly smazány se zánikem firmy. Prvním krokem bude podle Kirche shromáždění dokumentů, což podle něj povede k vytvoření online komunity provozovatelů a zaměstnanců zkrachovalých dot-comů. Doufá, že první informace přitáhnou další zainteresované a při společném vzpomínání na zlaté časy internetové horečky se čím dál větší počet z nich osmělí zaslat svůj příběh.

Vítány jsou všechny relevantní materiály jako jsou business plány, marketingové plány, audio záznamy, PowerPointové prezentace, emaily a podobně. Největší zájem internetového historika směřuje pochopitelně k rekordmanům ve "spalování" kapitálu, jako byly HomeGrocer.com, MountainZone.com, Boo.com a řada dalších.

Velká část bývalých provozovatelů internetových firem může být poněkud neochotná poskytovat informace o bolestných obdobích své kariéry, proto je zde možnost poskytnout určité informace anonymně. Pro BusinessPlanArchive.org pracuje navíc právník, který zajišťuje právní rámec pro poskytování choulostivých informací. Získané informace budou uchovány v knihovnách Marylandské univerzity, jejich část bude přístupná veřejně.

Asi zůstane řada těch, kteří si svůj zlatokopecký příběh z dob internetové horečky vezmou s sebou do hrobu. Pro ty, kteří se rozhodnou předat svou zkušenost dál a zasadit ji do kontextu podobných příběhů, je BusinessPlanArchive.org skvělým řešením. Bez něj by bylo mnoho projektů a událostí, které pomohly definovat jednu epochu podnikání, brzy zapomenuto.


Pavel Hrůza
pavel.hruza@e-komerce.cz



Copyright © e-komerce.cz