E-komerce.cz: Český magazín o internetové komerci

Vše pro váš digitální fotoaparát!


Stopařův průvodce světem platebních karet 1

Emil Čelustka, 5. dubna 2002, e-komerce.cz

Seriál článků, jehož první díl právě čtete, si klade za cíl seznámit vás s problematikou světa platebních karet. V poslední době se díky několika nemilým událostem objevilo velké množství článků a věci neznalí uživatelé platebních karet se začali zamýšlet, co že to vlastně nosí v peněžence/kapse... Náš seriál se pokusí problematiku platebních karet zmapovat od A až do Zet.

Po možná nezáživných definicích a teoretických částech se dostanou na řadu i ryze praktické rady pro uživatele, popisující jak se chovat v situacích, do kterých se při užívání platební karty můžete dostat. Dnes ale začínáme definicemi a pojmy.

Názvy, se kterými se můžete setkat
Musím se přiznat, že najít výkladový slovník, který by srozumitelně vysvětloval zde používané pojmy se mi nepodařilo. Pro tento seriál jsem zvolil jako základní označení platební karta (payment card), protože je podle mého názoru nejširším pojmem. Ale například encyklopedie Britannica pojem platební karta nezná.

Platební karta
Termín, který označuje malou obvykle plastovou kartu s údaji identifikujícími jejího majitele. V nejširším pojetí se může jednat o jméno, příjmení, fotografii, podpis, magnetický proužek, ale i čip nebo třeba otisk palce. Pomocí karty je prováděna identifikace držitele karty a jeho autorizace ke vstupu, úhradě služeb či zboží a podobně. Z hlediska celého seriálu se v dalším textu omezíme pouze na karty a operace, které jsou určeny především jako náhrada hotovosti - bankovek a mincí. Encyklopedie Britannica uvádí, že první karty se začaly používat ve Spojených Státech v průběhu 20. let dvacátého století!

Pojem platební karty tak zahrnuje nejen nejznámější a nejrozšířenější z nich (VISA, MasterCard, American Express), ale také petrokarty CCS či Shell, úvěrové karty O.K. karta, YES karta a mnoho dalších.

Bankovní karta
Platební karty lze dále dělit z mnoha různých pohledů. Je-li vydavatelem karty banka, můžeme hovořit o bankovní kartě či bankovní platební kartě. V našich podmínkách jsou to nejčastěji produkty společností VISA a MasterCard, vydávané bankami jako doplněk k bankovnímu účtu. Naopak bankovní kartou nejsou petrokarty.

Cestovní karta
Jak cestovní či zábavní karty (travel & entertainment cards) jsou označovány karty společností American Express (Amex) a Diners Club. V Česku najdete tyto karty v nabídce již několika bank. Cena cestovní karty bývá obvykle vyšší něž cena bankovní karty, získáte však poměrně zajímavou paletu služeb navíc, kterou oceníte především při užívání služeb spojených s cestovním ruchem.

Domácí karta
Tento termín nepatří mezi hojně používané, možná by bylo lepší použít firemní karta. Jedná se o karty, které jsou vydávány jednou společností za účelem nákupu v její obchodní síti či síti jejích obchodních partnerů. Mimo tuto síť jsou domácí karty nepoužitelné. Typickým představitelem této skupiny jsou právě petrokarty CCS a Shell.

Debetní karta
Většina u nás vydaných bankovních platebních karet, ale i některé další typy platebních karet používaných v Česku, jsou debetní. Jednoduše řečeno, čerpání peněz z karty je omezeno výší vašeho zůstatku na účtu. Je-li kladný, můžete vybírat peníze z bankomatu nebo platit za zboží. V případě nulového zůstatku na účtu bude vaše transakce odmítnuta. U některých bank je možné, aby váš účet vykazoval záporný zůstatek, který je příslušným způsobem úročen. Ale ani tato vlastnost účtu nemění nic na našem rozdělení a definici debetních karet.

Kreditní karta
Kreditní kartaPojem kreditní karta je patrně nejstarším pojmem, se kterým jste se setkali. Tento pojem je často používán v podobně širokém smyslu jako pojem platební karta. Kreditní karta vychází z jiných principů. Zákazníkovi je na základě smlouvy poskytnut kredit, tedy určitá částka, kterou můžete prostřednictvím své kreditní karty v průběhu zúčtovacího období (obvykle se jedná o kalendářní měsíc) čerpat. Po uplynutí zúčtovacího období je vám vystaven doklad s výzvou k úhradě vyčerpaného kreditu. Pokud tak učiníte v předem stanoveném termínu, není čerpání kreditu nijak zpoplatněno. V případě neschopnosti požadovanou částku ve stanoveném termínu jednorázově uhradit se majitel účtu dostává do splátkového režimu a dlužná částka je úročena.

U nás se první vlaštovkou kreditních karet stala MAXIM karta společnosti Bank Austria - Creditanstalt. Spolu se znovuobjevením malého zákazníka české banky v loňském roce objevily i kouzlo kreditních karet a dnes je již možné vybírat z několika konkurečních nabídek.

Embossovaná/neembossovaná karta
Embossovaná platební karta má základní údaje o držiteli karty vyraženy v materiálu karty takovým způsobem, že údaje jsou malinko vystouplé nad povrch karty, kde tvoří reliéf - emboss. Neembossovaná platební karta má tyto údaje vyraženy technikou, při které k vytvoření reliéfu nedojde. Emboss je využíván při offline operacích v zařízeních odborně nazývaných imprintery (žehličky).

Magnetický proužek
Magnetický proužek je nositelem základních informací o držiteli karty. Umožňuje bezobslužné načtení základních údajů do pokladny či počítače obchodníka nebo banky. Magnetický proužek byl zpočátku využíván jako jeden z bezpečnostních prvků chránících kartu, ale praxe ukázala nepoužitelnost tohoto záměru. Magnetický proužek je v době životnosti karty (1 - 2 roky) vystaven značnému mechanickému opotřebení při protahování karty štěrbinou čtecího zařízení. Také je ovlivňován elekromagnetickým polem a u karet před koncem životnosti běžně dochází k problémům se čtením magnetického proužku.

Čipová karta
Je představitelem platebních karet nové generace. Údaje na kartě jsou uloženy v čipu, který si nejen pamatuje, ale také vložená data chrání před jejich zneužitím. V případě opakovaného pokusu o neoprávněné čtení údajů z karty je schopen data nejen zablokovat, ale i zničit. Volně se tak dá srovnat například s chováním SIM karty, kterou většina z vás dobře zná. Tato technika značně omezuje možnosti zneužití platební karty.

V příštím díle se podíváme na samotnou platební kartu, údaje a bezpečnostní prvky, které na kartě najdete.


Emil Čelustka
celustka@e-komerce.cz



Copyright © e-komerce.cz