Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Reklama
Užitečné informace pro kutily.

České encyklopedie konečně na internetu

Člověk nemůže vědět všechno. Musí se neustále učit, vzdělávat a hledat nové věci. Ke své práci tak velmi často využívá encyklopedických knih. Od konce listopadu již ale není nutné jimi listovat, stačí vyhledat na Internetu.

Několika set stránkové „bichle“ se hezky vyjímají v knihovně a budí na návštěvy dojem, že hostitel je vzdělaný člověk, který má na dosah informace, které zrovna potřebuje. Od konce listopadu je však takový člověk „out“. „In“ je mít encyklopedické slovníky přímo v počítači. A ne díky CD-romům. Dne 28. listopadu byly totiž spuštěny internetové stránky www.coto.je, které umožňují se k informacím dostat na jakémkoliv místě, z jakéhokoliv počítače a v jakoukoliv dobu. Stačí se jen připojit.

Informace na dosah ruky

Některá slova prostě vyhledávač nenajde. Zejména pak jména osob, které něco ve svém životě dokázaly. Nový projekt umožňuje vyhledávat ve třech největších česky psaných encyklopediích – Ottově slovníku naučném, Malé československé encyklopedii a encyklopedii Universum. Díky nim lze na těchto stránkách nalézt více než půl milionů popisů českých hesel a přes třicet tisíc obrázků. „Jedná se o 56 knih, respektive 51 000 tiskových stran. Celková váha je bezmála 100 kg a výška knih položených na sebe je více než 3 metry,“ uvedla Alena Procházková k projektu coto.je.

Podle jejích informací pracují společnosti Aion, která kompletně digitalizovala Ottův slovník naučný, a Globe Internet na tomto projektu od roku 2000. Výhodu internetová verze encyklopedií však neskýtá jen v rychlosti hledaných informací, ale také v použití fulltextových vyhledávačů na českém internetu. Tím se tento server dostává vysoko nad encyklopedie a nabízí tak velice účinný „vyhledávač vyčerpávajících informací“.

„Přípravě databází předcházely v případě Ottova slovníku a Malé československé encyklopedie tři roky scannování a indexování tištěných předloh. Vyhledávání v coto.je pracuje s českým tvaroslovím, takže dokáže slova skloňovat a časovat,“ uvedl Pavel Gardavský ze společnosti Aion.


Více informací za více peněz

Projekt je nekomerční, náklady na provoz budou autoři pokrývat s příspěvků registrovaných uživatelů, sponzorů či fondů EU na vzdělání a vědu. Na stránkách se podle tvůrců nebudou objevovat reklamy ani inzerce.

Server lze využívat ve dvou variantách. Zobrazování hesel do délky 25 slov a náhledů obrázků je bezplatné. „Zobrazení celé textace dlouhých hesel a obrázků ve vysokém rozlišení, ukládání hesel do rešerše a jejich tisk je zpoplatněný a dostupný pouze registrovaným uživatelům,“ dodal Gardavský.

Server coto.je se může v budoucnu stát velice užívaným portálem nejen školákům, ale také všem uživatelům internetu, kteří se ve své práci neobejdou bez dat.
Autor: Jiří Juránek
Datum: 2. prosince 2002



 Profil autora  

Jiří Juránek



 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz