Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Reklama
Užitečné informace pro kutily.

U:fon otevírá svou síť pro ostatní operátory

Český trh mobilních komunikací pravděpodobně čeká velká změna. Zejména s nabídkou mobilního internetu by významným způsobem mohlo oblivnit rozhodnutí společnosti MobilKom, že svou síť U:fon otevře i pro ostatní operátory.

Význam rozhodnutí manažerů MobilKomu nemusí být na první pohled nijak velký. V pokrytí zaostává, stejně jako v počtu klientů. Jenže zatímco negace toho prvního bude i nadále záležet především na provozovateli sítě, potažmo ochotě investora, skupiny Penta Investments, dávat na rozvoj peníze, množství zákazníků může - zatím spíše teoreticky, ale to lze rychle změnit nastavením vhodného obchodního modelu - záhy začít růst.

Čeští mobilní operátoři, tedy především tři největší, prožili v loňském roce nemalý šok. Po dlouhém období trvalého zvyšování počtu klientů nárůst náhle zamrzl. Upřímně řečeno, není divu - trh je přesycený (na každého obyvatele vč. nemluvňat připadá v průměru 1,3 aktivního účtu) a k tomu navíc neochota firem utrácet... Ekonomika se sice pravděpodobně vrací k normálu, ale ani tato radostná událost pravděpodobně žádné zásadní změny nepřinese.

MobilKom si situace na trhu velmi dobře uvědomuje. Ostatně, naznačil to už svým rozhodnutím, že bude podporovat především akvizici zákazníků, kteří se zajímají o mobilní vysokorychlostní připojení k internetu. A rozhodnutí zpřístupnit svou síť dalším zájemcům tento fakt pouze potvrzuje.

Tradiční mobilní operátoři, tedy T-Mobile, Telefónica O2 a Vodafone, dosud urputně bránili vzniku tzv. virtuálních operátorů. Jediné, na co byly tyto společnosti ochotné přistoupit, bylo předat externím partnerům správu klientů s velkým množstvím telefonních čísel a požadavkem na individuální vyúčtování. Důvod byl prostý - pro operátory bylo příliš nákladné poskytovat těmto zákazníkům veškerý požadovaný servis. A jak naznačuje vývoj z posledních měsíců, ani tato alternativa možná nebude mít dlouhého trvání.

MobilKom se k věci staví přesně opačně. S vědomím, že se mu pravděpodobně nepodaří naplnit očekávání týkající se počtu "předplatitelů" (uživatelů s uzavřeným kontraktem) a z toho plynoucí návratnosti investic (jedno s druhým úzce souvisí a bez šance na rozumnou návratnost nelze dělat žádný byznys), se rozhodl využít "přesvědčovací schopnosti" lokálních i globálních operátorů a plány naplnit s jejich pomocí.

Operátoři, kteří nabídku MobilKomu využijí, budou služby v rámci sítě U:fon moci prodávat pod svým jménem. K dispozici přitom budou mít jak datové, tak hlasové služby. Navíc lze očekávat, že provozovatel sítě nabídne dostatečně přitažlivé ceny. Potenciálním partnerům tak dá do rukou dostatek argumentů, které mohou efektivně využít při přesvědčování svých stávajících (i nových) klientů.

Malou nevýhodou sítě U:fon je použitá technologie. V síti CDMA nelze využívat tradiční GSM telefony, jimiž většina potenciálních uživatelů disponuje. Ani to však není problém. I pro CDMA síť existuje dostatek telefonů odpovídající kvality a rozsah služeb také vyhoví většině zákazníků (zejména z řad firem).

Jak potvrzují sami zástupci MobilKomu, zájem o tuto variantu mezi operátory je poměrně značný. Ředitel společnosti Tomáš Budník to ostatně potvrdil i prohlášením, že letos očekávají tisíce uživatelů, které získají prostřednictvím velkoobchodních partnerů.
Autor: David Kozák
Datum: 1. července 2010 Profil autora  

David Kozák

Redaktor serveru e-komerce.cz
Novinář a publicista.


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz