Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Vše pro váš digitální fotoaparát!

Komentáře ke článku "Hrušky a jabka - aukce a veřejné dražby"


Jméno:
Předmět:
Kdo míchá hrušky s jablky?
Datum:
17.07.2002 12:52:05

Děkuji kolegovi panu Pleyerovi za doplnění informací z mého článku o některé další podrobnosti. Nechtěl jsem zabíhat do příliš velkých detailů, proto jsem dražby obchodníků s cennými papíry apod. vynechal. Na smyslu sdělení toto zjednodušení ale doufám nic nemění. A zde se s kolegou Pleyerem zcela shodujeme - veřejné dražby a internetové aukce jsou dvě naprosto odlišné záležitosti, řídící se jiným právním režimem.
Jinde se naše názory bohužel poněkud rozcházejí. Tak v prvé řadě, v žádném případě to nejsou provozovatelé internetových aukcí, kdo se pokouší smíchat hrušky s jablky, naopak je to ona organizace, která se "snaží o profesionalizaci trhu" - to jest Česká asociace dražebníků. Stačí nahlédnout do mnou zmíněného časopisu Lobby, případně na oficiální internetové stránky ČAD (http://www.drazby-cad.cz/cad-scripts/cadweb.exe/include?file=clanek18.inc), názory pana JUDr. Olivy na internetové aukce jsou z nich zcela zřejmé. O důvodech se můžeme samozřejmě jen dohadovat, podle mého názoru nebudou jen čistě šlechetným úsilím o profesionalizaci trhu. Proč by se ostatně objevovaly v časopise s tak zajímavým názvem? Názor, že se dražebníci do asociace sdružují z čistě altruistických důvodů a neusilují jejím prostřednictvím také o omezení přístupu na trh subjektům mimo asociaci, je podle mého názoru naivní a návrhy pana Olivy na legislativní regulaci internetových aukcí jej vyvracejí.
Ještě k oněm "pochopitelným důvodům" - je-li pravdou, že dobrovolné aukce představují dnes 80% všech pořádaných aukcí, musejí mít dražebníci z úspěchu internetových aukcí logicky obavy, neboť právě zde se jejich zájmy "kříží". Internetový aukční obr eBay.com jejich zahraničním kolegům z tohoto koláče už ukousnul pořádný díl a například v Rakousku provozovatel internetových aukcí onetwosold.at koncem roku 2001 koupil(!) známou aukční síň Dorotheum.
Faktická poznámka na závěr: Kolega Pleyer nakonec sám smíchal hrušky s jablky, když v odstavci "Jak se v tom vyznat" mezi internetové aukce zahrnul server www.vedra.cz, který ovšem není ničím jiným než informačními stránkami organizátorů veřejných dražeb. No a tím se kruh příznačně uzavřel zpět k těm polopravdám a nesmyslům...
Petr Kedzior
www.vatera.cz