Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Vše pro váš digitální fotoaparát!

Statistiky návštěvnosti - co je nového

Začátek roku 2004 byl poměrně bohatý na události v oblasti monitoringu návštěvnosti webových serverů. A protože tato oblast patří mezi provozovateli k velmi populárním, přinášíme vám přehled těchto novinek.

Statistiky návštěvnosti patří k oblíbenému čtení mnoha provozovatelů webových stránek. Není divu, vždyť pro mnoho z nich je právě počet návštěv tím nejdůležitějším ukazatelem a dokladem, jak úspěšná je jejich internetová strategie. Ne vždy je sice taková představa založena na realitě a počet návštěvníků ve skutečnosti mnohdy pro daný byznys není vůbec důležitý. I tak je zájemců o nejrůznější statistické služby víc než dost. A situace v této oblasti tomu odpovídá.

Za posledních několik dnů a týdnů na českém Internetu v oblasti statistických služeb došlo hned k několika změnám. Něco nového se objevilo, něco starého skončilo.


OBSERVER

Monitorovací systém OBSERVER není na Internetu žádným nováčkem. V posledních pěti měsících však byl mimo provoz. Důvodem, alespoň podle textu na stránkách služby, byla totální rekonstrukce statistického systému. Podobné tvrzení je přitom často kamufláží, za níž se skrývá ukončení činnosti. Mnozí uživatelé služeb OBSERVERu si proto mezitím našli jiného dodavatele a na službu zapomněli. Nyní se ale OBSERVER vrací na scénu.

"Po více než pěti měsících byl znovu spuštěn monitorovací systém OBSERVER," píše se v mailu, který byl rozeslán registrovaným uživatelům původní služby. "Jeho nová verze Vám oproti předešlé přináší především nové stabilnější a rychlejší měřící jádro, ještě více uživatelsky zajímavých a v České republice unikátních statistických reportů a v neposlední řadě příjemnější uživatelské prostředí."

OBSERVER nabízí tři různé typy služeb - Free, což je, jak už z názvu vyplývá bezplatná základní varianta, Advanced a Professional. Tyto dvě varianty už jsou placené, nabízejí ale mnohem rozsáhlejší služby.


eMerite

Také server eMerite představil v posledních dnech několik novinek. Spuštění dvou nových služeb přitom "kompenzoval" ukončením jiné. Celkově tak nabízí pět služeb - tři monitorovací (ZákladZnáte, NavícMáte, VšechnoVíte) a po jedné auditovací (Potvrdíme) a poradenské (Doložíme).

Velmi populární bezplatný monitoring byl k 31. lednu ukončen. eMerite tak na rozdíl od OBSERVERu nabízí výhradně placené služby. Vzhledem ke kvalitě poskytovaných služeb je to však v celku pochopitelné rozhodnutí. Zvláště když si uvědomíme, že majoritním vlastníkem provozovatele služby je prestižní internetová agentura FG Forrest, která je jistě schopná přivést potřebné zákazníky.

Nové služby, které server eMerite uživatelům nabízí, nejsou zaměřeny přímo na monitoring návštěvnosti. Jedná se spíš o nadstavbu služeb, které již server svým uživatelům nabízel. V prvním případě (Potvrdíme) jde o audit (jednorázový či periodický), jehož výsledkem nezávislé potvrzení informací o návštěvnosti auditovaného serveru, které se hodí například jako doklad pro zadavatele reklamy a reklamní či mediální agentury.

Varianta Doložíme je analyticko-poradenská služba, která přímo navazuje na monitoring návštěvnosti. Jejím výsledkem je dokument, v němž kromě grafů a tabulek zadavatel najde komentáře a praktická doporučení, jak vylepšit web podle preferencí návštěvníků.


Návštěvnost.cz

Projekt Návštěvnost.cz se do tohoto přehledu "aktualit" příliš nehodí. Byl totiž spuštěn už v polovině ledna. Na rozdíl od obou předchozích služeb se jedná o absolutního nováčka. Proto je trochu překvapivé, že kromě čtrnáctidenní zkušební doby nenabízí server žádnou bezplatnou službu, jejímž prostřednictvím by k sobě přilákal větší počet uživatelů.

Návštěvnost.cz nabízí tři služby - Start, Standard a Profi.
Autor: David Kozák
Datum: 9. února 2004 Profil autora  

David Kozák

Redaktor serveru e-komerce.cz
Novinář a publicista.


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  
 Související články  
06.04.2006
12.07.2002