Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Reklama
Užitečné informace pro kutily.

Kam směřuje zájem investorů?

Je stále zájem investorů o IT start-upy na bodu mrazu? Pomohly biotechnologie investičním společnostem zahojit rány, které utržily během internetové bubliny? Mají začínající firmy u investorů šanci?

Zpátky v roce 1998

Za poslední kvartál kleslo podle pravidlené zprávy PricewaterhouseCoopers (PwC) množství rizikového kapitálu plynoucí do nových firem o 11% (množství odpovídá 5.7 miliardám USD investovaných do 819 firem). Od prvního čtvrtletí roku 2000, když vrcholila internetová horečka, je to již propad o více než 20%. Množství investovaného kapitálu do nových a rostoucích firem se tak dostalo na úroveň konce roku 1998.

Je to dobře nebo špatně? Letošní výsledky naznačují, že rok 2002 se pravděpodobně zapíše do análů jako 4. nejlepší rok pro branži rizikových kapitalistů. Příznivější byly pouze roky "internetové horečky" 1998 - 2000. Nejedná se tedy v žádném případě o propad do kritických hodnot. Podle analytiků rizikový kapitál nadále plní svou úlohu ve financování dobrých nadějných firem.


Kam tečou peníze

IT sektor patří stále mezi sektory, těšíci se největšímu zájmu investorů, alespoň podle 1 miliardy investované do IT firem ve druhém kvartálu. Nejlépe si v tomto směru vedly společnosti zabývající se obchodním softwarem. Méně optimistický je ovšem vývoj: Investice do IT start-upů a mladých firem poklesly oproti prvnímu čtvrtletí letošního roku a celých 16%.

Vývoj investic podle oborů (2. kvartál 2002 proti prvnímu):

IT služby +45%
Počítače a periferie +16%
Maloobchod a distribuce -12%
Telekomunikace -16%
Polovodiče -31%
Zábava a média -47%


Biotechnologie

Biotechnologické firmy, ke kterým upnulo své naděje množství rizikových investorů po neúspěších na internetovém poli, získaly celkem téměř 30% celkového investičního koláče. Počet firem z tohoto odvětví, které získaly investici, nadále roste. Vždyť v roce 2000, kdy ještě kralovaly rizikovému kapitálu internetové firmy, se biotechnologické společnosti museli spokojit s méně než 7 procenty. Že by další "bublina"?


Nejdřív ukaž co umíš

Podle PwC jsou investoři stále ochotní financovat nadějné projekty. Padající NASDAQ je pro mladé IT firmy mnohem více stresující faktor než nezájem investorů. Výzkum však potvrdil, že mnohem větší šanci mají firmy, které již nějakým způsobem potvrdily svoji životaschopnost: 66% celkové investované sumy získaly společnosti, které již nějakou dobu na trhu působí a chtějí dále expandovat (expansion-stage companies). Start-upy a velmi mladé společnosti získaly jen 19%.
Autor: Pavel Hrůza
Datum: 1. srpna 2002 Profil autora  

Pavel Hrůza

Partner společnosti 24Snails.com Media Production.
Konzultant v oblasti webových služeb a marketingu.


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  
 Seznam komentářů  
Vypsat
Od
Téma
Datum

M.Kocmich
Příspěvek
07.08.2002 00:02