Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Vše pro váš digitální fotoaparát!

Miamské noviny pověřují SAS, aby zjistila “skutečného prezidenta USA”

Za pomoci nejnovějšího softwaru pro analýzu dat od společnosti SAS odhalily noviny Miami Herald významné nesrovnalosti související se sčítáním hlasů v prezidentských volbách.

SAS Institute, největší soukromě vlastněná softwarová společnost na světě a přední světový dodavatel v oblasti datových skladů a e-intelligence, informuje, že její software pro analýzu dat pomáhá novinám Miami Herald odhalit chyby při sčítání hlasů v posledních amerických prezidentských volbách. Miami Herald se rozhodl přepočítat všech šest miliónů floridských hlasovacích lístků odevzdaných v prezidentských volbách a doposud už vypátral, že 445 odsouzených pachatelů trestných činů použilo své hlasovací lístky, na což podle zákonů státu Florida nemají právo. Noviny také tvrdí, že v okrsku Broward bylo 400 hlasovacích lístků použito nezákonně, především neregistrovanými voliči.
 
Podle reportéra Geoffa Doughertyho, by nebylo možné tato odhalení učinit bez technologie datové analýzy společnosti SAS. „Software SASu byl nezbytný zejména v článcích uvádějících statistické analýzy,“ uvedl Geoff Dougherty.
 
Vzhledem k tomu, že o konečném vítězství George W. Bushe v prezidentských volbách rozhodlo jen několik stovek hlasů, přepočítává Miami Herald všechny hlasovací lístky, přičemž speciální pozornost věnuje poškozeným lístkům, kterých je podle odhadů okolo 60 tisíc. „Přesnost je v tomto případě důležitější něž rychlost,” dodává Dougherty. „To je konečně také důvodem našeho zkoumání.“
 
V roce 1997 uskutečnil Herald jiné volební šetření, které se týkalo podezřelých okolností primátorských voleb v Miami. S využitím softwaru společnosti SAS vytvořili zástupci novin databázi voličů a analyzovali odchylky a nesrovnalosti v hlasování. Toto šetření vedlo k 26 zatčením, obrácení volebního výsledku a Pulitzerově ceně pro Miami Herald.
 
Dougherty předpokládá, že v tomto případě budou výsledky méně dramatické, ale dodává, že předcházející vyšetřování novin umožnilo v tomto případě redaktorům jednat rychle. „Je velmi praktické mít k dispozici tento analytický systém. Protože jsme podobnou analýzu prováděli už v minulosti, stačilo provést jen pár drobných úprav v systému, a měli jsme rychle k dispozici podklady pro náš článek,“ dodává Dougherty.
Autor: Redakce
Datum: 16. února 2001

 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz